Kontroverzní případ

Fotka krádeže poškodila zloděje! Ústavní soud pokutu schválil

ústavní soud
Zdroj: Mediafax
Ilustrační snímek
Téma:

Ústavní soud minulý týden smetl ze stolu stížnost firmy prodávající elektrokola. Společnost před šesti lety na svém facebooku zveřejnila fotku zloděje, který odnesl z obchodu kolo. Později za to firma dostala pokutu od Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ).

Pětitisícovou pokutu společnost ekolo.cz od začátku považovala za absurdní a nechtěla ji platit. Nyní ovšem trojčlenný senát Ústavního soudu poslal jasný vzkaz: osobní práva zloděje jsou víc než právo na jeho rychlé vypátrání. A pokutu potvrdil.

 

"Ústavní soud se domnívá, že v případě zachycení zloděje vašeho majetku legálně provozovanou nahrávací technikou ve vašem vlastním objektu potřebujete k publikování takového záznamu souhlas „Subjektu údajů“ – tedy onoho zloděje," kroutí hlavou jednatel společnosti Jakub Ditrich.


Soudci také uvedli, že když vaše kamera zachytí zloděje, záznam máte předat buď policii, nebo ho můžete později použít u soudu jako důkaz. To ovšem samozřejmě jen v případě, že se policistům povede pachatele vypátrat.

"Právo zloděje na osobnostní ochranu převažuje i tehdy, kdy je zachycen při páchání trestného činu. Pokud jsme tedy na firemním profilu na Facebooku publikovali fotografii muže, který na záznamu odcizil elektrokolo v ceně 50 tisíc, a označili jej za zloděje – což vedlo k nalezení kola i k jeho dopadení – porušili jsme v „Testu proporcionality“ jeho osobnostní práva," nechápe Ditrich.


Ten spíše čekal poděkování za pomoc s pátráním - místo toho přišla zmíněná pětitisícová pokuta a správní poplatky. Zloděj kola je navíc podle Ditricha recidivista a z vězení vyšel díky Klausově amnestii už po třech měsících.

 

"Nechci vědět, jaké byly v tomto – v jádru velmi triviálním sporu o nesmyslné pokutě – celkové výdaje Úřadu (ÚOOÚ) na externí právníky a náklady Ministerstva spravedlnosti na čtyři soudní řízení a stohy zbytečně popsaného papíru. A že by orgány veřejné moci něco zmohly, kdybychom si zloděje nenašli sami, o tom lze úspěšně polemizovat," uzavírá Ditrich.


Celé rozhodnutí Ústavního soudu si můžete přečíst na stránkách firmy ZDE.

pez TN.cz