MOJE ZEMĚ

Firma vyrábí z plastového odpadu tašky, batohy nebo jízdní kola!

Skoumalová Tatiana
Tatiana Skoumalová
28.1. 2021 14:30
Téma:

Rozsáhlé hromady odpadků na skládce jsou jasnou připomínkou naší kultury vyhazování. Ale co se dá dělat, aby se tyto hory odpadků snížily? Ruská společnost našla jeden způsob, jak zabránit plastům v cestě na skládku.

Ruská společnost 99Recycle vyrábí upcyklované doplňky (upcyklace je přeměňování odpadového materiálu v nové věci lepší kvality) z recyklovatelných materiálů. Z vyhozených plastů tvoří řadu pestrobarevných předmětů od tašek a pouzder na tužky až po skateboardy.

 

Než se ale začne vyrábět, musí se materiály připravit, což je ta nejsložitější část. "Proces přípravy materiálů je složitější než u běžných materiálů. Příprava většinou zabere nejvíc času, protože ty materiály musíme vyselektovat a vyčistit," vysvětluje Olesja Kuliková, designérka značky 99Recycle.

 

 

Anketa

Třídíte odpad?

Hlasovalo 441 lidí.

 

Je to jako v jakékoli jiné továrně, kde švadleny mají plné ruce práce se šitím batohů. Jediným rozdílem jsou materiály, které používají. Společnost dokonce našla způsob, jak vyrobit jízdní kola z recyklovatelného plastu. K jejich výrobě používají 3D tisk.

 

Pro zakladatele společnosti je to všechno o ochraně životního prostředí. "Lidstvo musí globálně vyřešit problém s odpadem, není možné ho obejít," říká Anton Rykačevskij, spoluzakladatel značky 99Recycle. Samotný název značky odráží její myšlenku. Společnost tak vyrábí zboží z materiálů, které jsou z 99 % recyklovány a jsou pak i znovu recyklovatelné.

 

 

"Bereme na sebe roli lidí, kteří inspirují všechny kolem nás. Vezmeme něco, co vypadá jako odpad, a nyní to lidé nazývají recyklovatelné materiály. To je dobré. A vytváříme skvělé, výjimečné věci, které se dříve z recyklovatelných materiálů vůbec nedělaly,“ dodává Rykačevskij.

TN.cz