Očkování proti koronaviru

Firmy chtějí očkovat své zaměstnance samy. Nejdřív na jaře, řekl ministr

Jan Mareš
Jan Mareš
Aktualizováno 21:07
23.1. 2021 21:07
Téma:

Vláda počítá s možností, že by firmy mohly očkovat své zaměstnance samy. Nebude to ale dříve než na konci jara, i když spousta velkých firem je už teď připravena. Navíc by to státu pomohlo, uvolnily by se termíny a bylo by to levnější.

Mají své lékaře a také střediska. Velké firmy nemusejí být závislé na volných termínech očkovacích center a jejich zaměstnanci by na očkování nemuseli nikam dojíždět.

 

"Každý rok očkujeme zdarma zaměstnance proti chřipce, čili tu rutinu nastavenou máme, a pokud bychom dostali vakcínu, tak bychom zvládli zaměstnance očkovat," řekl televizi Nova Jiří Mareček, mluvčí řetězce Albert.

 

"O očkování zaměstnanců proti covidu máme samozřejmě zájem, při očkování bychom využili svých zkušeností z očkování proti chřipce," prohlásil Vojtěch Kostiha z Metrostavu.

 

 

I podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého by očkování ve vlastní režii společnosti ocenily. "Většina podnikatelů považuje očkování za nejlepší středně a dlouhodobou cestu, jak se dostat z té složité ekonomické situace. A z toho vyplývá, že podporují očkování," konstatoval.

 

Někteří zaměstnavatelé mají dokonce už nakoupené očkovací pomůcky. "My jsme v tuto chvíli již připraveni a našich celkem 18 očkovacích center, z nichž tři jsou mobilní, můžeme využívat okamžitě," řekl mluvčí automobilky Škoda Tomáš Kotera.

 

"Jednáme s kraji i městy v místech našich pivovarů, nabízíme naše podnikové doktory, prostory i kapacity infolinky," uvedla Jitka Němečková, mluvčí Plzeňského Prazdroje.

 

 

"Při splnění těch základních podmínek nasmlouvaných od zdravotní pojišťovny mohou fungovat jako jakákoliv jiná očkovací místa," domnívá se ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

 

O očkování svých zaměstnanců mají velký zájem i firmy, které své závodní lékaře nemají. Přesto se chystají zaměstnance k očkování motivovat třeba prémiemi nebo volnem navíc.

 

"Nejsme firma, která by měla zaměstance v jedné budově, ale máme tisíce prodejen po celé republice, vždy po jednotkách zaměstnanců, a potřebujeme, aby se nechali očkovat co nejblíže místu, kde pracují nebo bydlí," řekl mluvčí sítě obchodů s potravinami Coop Lukáš Němčík.

 

 

Očkování ve firmách by v budoucnu výrazně odlehčilo očkovacím centrům, vakcíny se ale jen tak zřejmě nedočkají.

 

"Stane se to tehdy, až tady bude vakcín dostatek a až to bude odpovídat té prioritě v té populaci, to znamená v podstatě zdravým lidem v produktivním věku. Takže se nebavíme o následujících týdnech ani blízkých měsících, ale spíše o konci jara," prohlásil Blatný.

 

"Nejprve to musejí být prioritní skupiny. Ve chvíli, kdy budeme očkovat všeobecnou populaci pracujících, mladých, pak klidně fabriky, klidně školy, kde to všude půjde," uvedl poslanec Vlastimil Válek (TOP 09).

 

 

Také poslankyně Olga Richterová (Piráti) vyzvala k tomu, aby se teď stát v očkování soustředil na nejohroženější. "Následně může probíhat očkování nás nerizikových skupin, ovšem tak, aby nikdo nebyl zvýhodněn. Ani firmy, ani živnostníci, ani státní zaměstnanci nesmí přijít na úkor," uvedla.

 

Pracovníci některých velkých podniků, například společnosti ČEZ, Českých drah nebo České pošty, se vakcíny dočkají přece jen dřív. Patří totiž do kritické infrastruktury. 

Související témata:
drz TN.cz