KAŽDÝ ZA SEBE

Firmy nečekají, jak vláda rozhodne! Zaměstnance si testují samy už teď

V Česku začalo dobrovolné plošné testování na koronavirus
Zdroj: TV Nova
Ilustrační snímek
Brabec Martina
Martina Brabec
24.2. 2021 19:26
Téma:

Zatímco vláda se stále dohaduje, zda zavést povinné testování ve firmách, tak samotné firmy se již v řadě případů rozhodly na nic nečekat. Zaměstnance již nyní a na vlastní náklady testuje například Škoda Auto, Moneta nebo EON.

Již dlouho je jasné, že pracoviště jsou jedno z nejčastějších míst, kde se šíří nemoc covid-19. Vláda proto zvažuje, že by zavedla ve firmách povinné testování zaměstnanců. 

 

Řada firem se ale rozhodla, že na rozhodnotí vlády čekat nebude a své zaměstnance pravidelně testuje již nyní. "Společnost ŠKODA AUTO ve spolupráci se sociálním partnerem Odbory KOVO nabízí svým zaměstnancům jak PCR, tak antigenní testy zdarma již několik měsíců. Antigenních testů bylo celkem provedeno již více než 20 000. Náklady s tím spojené jsou v současné době plně hrazeny automobilkou," uvedla tisková mluvčí automobilky Martina Gillichová. 

 

 

Plošné testování zaměstnanců spustila také skupina AURES Holdings, která provozuje sítě autocenter AAA AUTO. Testování bude probíhat dvakrát týdně. "Testování je dobrovolné, proto jsem ráda, že je o něj velký zájem. Jen první den se takto nechalo otestovat 170 kolegů," uvedla generální ředitelka Karolína Topolová. "Do budoucna plánujeme zajistit našim zaměstnancům i očkování proti Covid-19, stejně jako v minulosti například očkování proti chřipce," dodala Topolová.

 

Pilotní testování spustila také skupina E.ON. "Testování je jediná cesta, jak z této situace ven. A my jsme chtěli možnost nechat se otestovat svým zaměstnancům co nejvíce ulehčit," uvedl předseda představenstva distribuční společnosti EG.D a předseda Centrálního krizového štábu E.ON. Zdeněk Bauer.

 

Společnost Moneta Money Bank už za testování svých zaměstnanců dala přes čtyři miliony korun. "Bereme to jednak jako investici do zdraví našich zaměstnanců, které chceme před nákazou ochránit, a také jako pracovní benefit v této nelehké době,“ uvedl předseda představenstva Tomáš Spurný s tím, že testování zaměstnanců funguje na dobrovolné bázi.

 

 

Stát chce přispívat firmám na testování zaměstnanců. Některé už teď náklady na testy hradí, nebo využívají možnosti bezplatného testování jednou za 3 dny. Ne všechny společnosti však o testování stojí. Případná pozitivita několika zaměstnanců by je mohla stát i týdny výpadku výroby. Více jsme se této problematice věnovali v tomto článku

 

Odbory ovšem navrhují lockdown průmyslu. Jak by vypadal, popsal šéf odborářů Josef Středula:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz