STŘÍDÁNÍ FUNKCÍ

Průvan na ministerstvu. Odborníci se střídají jako apoštolové na orloji

Střídání odborníků na Ministerstvu zdravotnictví
Zdroj: Profimedia, TN.cz
Alena Zvěřinová
Alena Zvěřinová
26.1. 2021 12:02
Téma:

Ministerstvo zdravotnictví v kritické době koronavirové pandemie připomíná spíš "průchoďák". Namísto stabilizovaného týmu, jehož práce by měla přesný řád a stabilitu, vidí veřejnost neustálé střídání lidí na důležitých postech.

Redakce TN.cz připravila výčet změn, ukazující, jak turbulentní atmosféra panuje na ministerstvu zdravotnictví. Do současného stavu, kdy je ČR v zahraničí hodnocena jako země, která přestává zvládat šíření onemocnění covid-19, dospěla republika poté, co se v klíčovém resortu střídají odborníci málem jako apoštolové na orloji.

 

 

V úterý 26. ledna 2021 oznámil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), že z funkce odejde jeho náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo. Ten přišel na ministerstvo teprve v září 2020. "Pana profesora si velice vážím, ale bohužel se nesetkaly naše představy o fungování sekce zdravotní péče," komentoval ministr odchod dalšího kolegy.

 

Farmaceut Zdeněk Blahuta oznámil odchod z funkce republikového koordinátora očkování 25. ledna. Ministerstvo to zdůvodnilo jeho zdravotním stavem a tím, že na tuto pozici je zapotřebí člověk, jehož kondice umožní, aby pracoval pod silným tlakem. Funkci koordinátora přitom Blahuta zastával od začátku prosince.

 

Politická náměstkyně ministra zdravotnictví Alena Šteflová složila funkci poté, co se ukázalo, že ve Státním zdravotním ústavu (SZÚ) podstoupila očkování proti koronaviru. Tedy v době, kdy stát nestíhá podávat vakcínu prioritní skupině nejvíc ohrožených lidí (starších 85 let).

 

 

Ředitel SZÚ Pavel Březovský po více než dvou letech rezignoval 14. ledna na funkci. Ukázalo se totiž, že jeho úřad aplikoval téměř tisícovku ministerstvem dodaných vakcín proti koronaviru také úředníkům a rodinným příslušníkům zaměstnanců.

 

Národní koordinátor testování na covid-19 a vedoucí laboratorní skupiny při ministerstvu zdravotnictví Marián Hajdúch rezignoval na funkci k 31. prosinci. V rozhovoru pro portál Deníku N to zdůvodnil tím, že nechce poskytovat odborné krytí pro politická rozhodnutí, s nimiž nesouhlasí. Navíc se chce ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny v Olomouci věnovat výzkumu.

 

 

Ministra zdravotnictví Romana Prymulu (za ANO) odvolal předseda vlády Andrej Babiš (ANO) z funkce 23. října. Učinil tak poté, co se lodivod koronavirových opatření zúčastnil schůzky několika lidí v restauraci na Vyšehradě v době, kdy měly být všechny restaurace mimo provoz. V té době ministr Prymula důrazně nabádal, aby se lidé neshromažďovali a aby dodržovali nošení roušek, kterou sám v autě s řidičem neměl.

 

Politický náměstek Filip Vrubel oznámil svoji rezignaci 23. září. "Každý ministr má mít možnost přivést si na ministerstvo své náměstky," konstatoval. Prohlásil také, že svým odchodem chce uvolnit prostor pro vznik týmu nového ministra Romana Prymuly.

 

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) rezignoval na funkci 21. září. "Chci tím vytvořit prostor pro nové řešení epidemie koronaviru, která nás ještě bude nějaký čas provázet," uvedl ve svém prohlášení.

 

Epidemiolog Rastislav Maďar odešel z pracovní skupiny ministerstva zdravotnictví ve druhé polovině srpna. Jeho ochod souvisel také s tím, že názory odborníků narážely na politická rozhodnutí. Ohradil se i proti "podpásovým útokům", kdy vláda reprezentovaná Andrejem Babišem vydávala některá svá rozhodnutí jako doporučení odborníků. Ti přitom mnohdy zastávali opačný názor.

 

K 31. květnu skončil ve funkci náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Tehdejší ministr Adam Vojtěch tvrdil, že se o jeho odchodu dozvěděl až z médií. Vláda 12. března 2020 odvolala z funkce hlavní hygieničku ČR Evu Gottwaldovou. Premiér Andrej Babiš o ní prohlásil, že nezvládala svoji funkci.

 

Druhý den po návštěvě restaurace byl ministr Prymula vyzván premiérem k rezignaci. Podívejte se na reportáž TV Nova: 

 

TN.cz