Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

velké protesty

Francie řeší skandál u maturit. Studentům hrozí trest za spiknutí

Mladík u státní maturity
Zdroj: Profimedia
Mladík u maturity. Ilustrační foto

Francouzská policie vyšetřuje úniku matematické části letošní maturitní zkoušky. Zadržela dohromady 19 středoškolských studentů ve městech Paříž a Marseille, kterým hrozí obvinění z podvodu na zkoušce, narušení důvěry i spiknutí.

Maturitu letos skládalo přibližně 740 tisíc francouzských studentů. Polovina z nich podstoupila i zkoušku z matematiky. Devatenáct zadržených studentů policie podezřívá, že se podíleli na úniku zadání matematické části testu. Policie sedm z nich po výslechu propustila.


Není to první problém, který ve Francii řeší v souvislosti s matematickou částí maturity. K zadání se prostřednictvím aplikace WhatsApp dostaly v červnu tisíce studentů. Francouzské školství v současnosti řeší i protesty některých pedagogů.

 

Výsledky maturitních testů by měly být zveřejněny v pátek, někteří středoškolští učitelé je odmítají zveřejnit. Podle webu The Times protestují tak proti plánované reformě školství, která by měla začít platit od roku 2021. Jejím cílem je klást větší důraz na průběžné hodnocení studenty a naopak menší na výsledky závěrečných zkoušek.

 

"Řekl jsem učitelům, kteří se rozhodli hrát tuto hru, která je v naprostém rozporu se zásadami služby veřejnosti, že to bude mít velmi vážné finanční důsledky," uvedl Francouzský ministr školství Jean-Michel Blanquer. Učitelem tak hrozí, že nedostanou až dvoutýdenní mzdy.

mik TN.cz