Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

reakce osobností

Francie truchlí kvůli zničení Notre-Dame, ze světa zní slova útěchy

Požár katedrály Notre-Dame
Zdroj: ČTK

Francii zasáhla v pondělí odpoledne velmi smutná zpráva, v pařížské katedrále Notre-Dame se rozhořel požár, který velmi rychle pohltil celou střechu i některé věže. Škody jsou ohromné, přední politici z celého světa již posílají Francii slova útěchy.

Ohromná tragédie pro celý svět, světoznámou památku a klenot Paříže zachvátily v pondělí odpoledne plameny. I přes veškerou snahu hasičů způsobil požár v katedrále Notre-Dame ohromné škody, slavná budova navíc zrovna procházela drahou rekonstrukcí.

 

Na místo dorazil prezident Emmanuel Macron, jenž kvůli události zrušil plánovaný projev k národu, který měl v televizi pronést ve 20:00. "Celý národ cítí pohnutí. Myslíme na všechny katolíky a všechny Francouze," napsal šéf Elysejského paláce na twitteru. Ze světa přicházejí reakce vyjadřující podporu v těchto těžkých časech.

 

Americký prezident trochu překvapil, když začal hasičům na twitteru radit, jak by měli při boji s plameny postupovat. "Je hrozné dívat se na masivní požár katedrály Notre-Dame v Paříži. Možná by se mohly použít létající vodní tankery. Musíte jednat rychle!" zveřejnil Donald Trump na Twitteru.

 

Slova podpory přišla také z Británie. "Mé myšlenky jsou s lidmi Francie a se záchranáři, kteří dnes bojují se strašlivým požárem v katedrále Notre-Dame," napsala Theresa Mayová.

 

 

"Notre-Dame v Paříži je Notre-Dame celé Evropy," napsal na twitteru Tusk. "Dnes jsme všichni s Paříží," dodal. "Pařížský Notre-Dame patří celému lidstvu. Jaký smutný pohled!" napsal na twitteru předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

 

"Plameny nenávratně pohltily symbol a velký kus evropské historie, duchovní i kulturní. Zkáza Notre-Dame pana prezidenta nesmírně zarmoutila," uvedl k požáru mluvčí prezidenta Miloše Zemana.

 

"Je mi smutno, když vidím ty hrozivé záběry pařížské katedrály Notre-Dame, která je zahlcena plameny. Napsal jsem SMS prezidentovi Macronovi, pro kterého je to stejná tragédie jako pro celý francouzský národ," zveřejnil Babiš na twitteru.

 

110

GALERIE: Požár katedrály Notre-Dame

Zdroj: ČTK/AP

požár katedrály Notre-Dame

Hodnocení:

 

"Je to velké neštěstí vidět hořící katedrálu Notre-Dame. Ten pocit smutku i u nás Čechů přetrval po generace, když hořela budova spojená s naší národní historií. Přeji francouzskému lidu, ať se požár dostane rychle pod kontrolu," napsal ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

 

Slovenská prezidentka poslala slova útěchy ve francouzštině: "Mé srdce puká při pohledu na oheň v katedrále Notre Dame. Slovesko dnes večer stojí za Paříží a Francií."

 

Vatikán vyjádřil "šok a smutek" nad požárem, který zničil "symbol křesťanství ve Francii a ve světě". Ujistil, že v modlitbách je s obyvateli francouzské metropole i s těmi, "kteří dělají vše, co je možné, aby se postavili této dramatické situaci".

 

Italský premiér Giuseppe Conte označil požár za "ránu do srdce pro Francouze a pro nás, Evropany". Francouze a Pařížany o své podpoře ujistili například i rakouský prezident Alexander Van der Bellen a kancléř Sebastian Kurz nebo španělský premiér Pedro Sánchez.

 

Generální tajemnice UNESCO Audrey Azoulayová uvedla, že tato světová kulturní organizace poskytne Francii pomoc, aby "zachránila a zrenovovala toto nedocenitelné dědictví". UNESCO v Paříži sídlí.

 

Na reportáž TV Nova se můžete podívat zde:


 

klma tn.cz / ČTK