Cherbourg

Francie ukázala novou ponorku, vývoj vyšel na 230 miliard!

Téma:

Prezident Emmanuel Macron v pátek ve francouzském městě Cherbourg slavnostně představil jadernou ponorku nového typu. Plavidlo spadá do třídy Barracuda a do jejího vývoje země investovala v přepočtu přes 230 miliard korun. Na volné moře se dostane pravděpodobně příští rok.

Občanská válka v Afghánistánu, vojenská intervence v Libyi, válka proti terorismu. Ozbrojené konflikty, do kterých se v předchozích několika letech zapojilo francouzské námořnictvo. Reklamu mu teď nově bude dělat šest supermoderních jaderných ponorek třídy Barracuda.


První z nich na slavnostní ceremonii odhalil francouzský prezident Emmanuel Macron. "Žijeme ve velmi neklidné době. Rovnováha dnešního světa je narušena a objevila se nová forma konfliktů. Ukázalo se to v posledních letech. Je důležité mít možnost a kapacitu zareagovat, abychom chránili naši zemi," prohlásil.


Sto metrů dlouhá útočná ponorka jménem Suffren je na rozdíl od svých předchůdkyň schopná účastnit se bojových misí samostatně. Vyzbrojena může být torpédy, minami a raketami s dostřelem až 1000 kilometrů. V porovnání se zastaralejším typem francouzských ponorek třídy Rubis je navíc i mnohem nenápadnější a tišší, což znesnadňuje její zachycení radarem.

 


Pět tisíc tun vážící supermoderní ponorka, na jejíž výrobě se podílelo přes 10 tisíc lidí, vydrží pod vodou až sedmdesát dnů. Díky vysokému stupni automatizace ji přitom může řídit pouze šedesátičlenná posádka, což je přibližně o deset méně, než vyžaduje předchozí model ponorek.


Investovat do vývoje ponorek s jaderným pohonem se státům vyplatí. Jaderný pohon ponorkám umožňuje vyvinout vysokou rychlost a prakticky neomezeně dlouho setrvat pod hladinou. Atomová ponorka je také schopná zničit několik desítek strategických cílů najednou. Na rozdíl od lodí a pozemních zbrojních systémů se navíc může snadno skrytě přemisťovat a je ji tak mnohem těžší najít a zneškodnit.
 

Petra Matýsková, rod TN.cz