ohromné protesty

Francouzi protestují proti důchodové reformě, demonstrace potrvají přes víkend

Kateřina Vodvářková
Kateřina Vodvářková
Aktualizováno 20:07
6.12. 2019 17:06
Téma:

Čtvrteční stávky odborů ve Francii se zúčastnilo asi 800 tisíc lidí. Francouzi vyšli do ulic, aby vyjádřili nesouhlas s chystanou penzijní reformou. V celé zemi kolabovala doprava, podobná situace se očekává i v pátek. Někteří zaměstnanci chtějí protestovat minimálně do pondělí.

Mimo provoz byla ve čtvrtek většina vlaků a podobně na tom bude francouzská železnice i v pátek. Nejhorší situace se očekává v Paříži, kde budou problémy i s hromadnou dopravou - v běžném provozu pojedou jen dvě ze šestnácti linek metra. Kvůli výtržnostem bylo ve čtvrtek zadrženo v celé Francii na sedm desítek lidí.

 

"Vzdávám hold odborům, které po většinu času vznášely rozumné poznámky. Demonstrace uspořádaly dobře, protože drtivá většina protestů proběhla pokojně. Všichni ale vždy vidí jen kouř, trosky a škody," reagoval ministr dopravy Jean-Baptiste Djebbari.

 

Problémy potrvají i v letecké dopravě. Stávky se účastní také kontroloři letového provozu, kvůli tomu se v pátek zruší asi 20 procent všech spojů nad Francií. Komplikace se týkají nejen příletů a odletů, ale i letů ve francouzském vzdušném prostoru.

 

 

"Chtěli jsme náš výlet sem zrušit. Ale už jsme měli zarezervovaný hotel a moji rodiče se sem chtěli podívat - jsou tu úplně poprvé. Jsme tu od 5. do 8. prosince, což je přesně v době stávky. Nevíme, co máme dělat," popsal turista z Thajska Jidapha Seattipanich.

 

Tamní média situaci přirovnávají k roku 1995. Tehdy v ulicích Francie protestovaly asi dva miliony lidí.
 

TN.cz