daň z pohonných hmot

Francouzská vláda po násilných protestech žlutých vest ustupuje

Téma:

Francouzská vláda po masivních protestech ustoupila od navýšení daně z pohonných hmot, informuje agentura AFP s odkazem na vládní zdroje. Vláda už oficiálně zrušila setkání se zástupci "žlutých vest", které bylo naplánováno na úterý. Plánované zvýšení bylo odloženo jen o půl roku.

Předseda vlády Edouard Philippeoznámil ústupek vlády v úterý odpoledne. Jedná se o první významný ústupek za vlády prezidenta Emmanuela Macrona. Předseda vlády zároveň vyzval k ukončení násilností a řekl, že spor o spotřební daň by neměl ohrožovat národní jednotu.

 

Takzvané žluté vesty začaly protestovat 17. listopadu, lidé vyšli do ulic kvůli oznámení o zvýšení daně z pohonných hmot, která je podle Macrona nutná kvůli boji proti změně klimatu a ochraně životního prostředí.

 

Protesty postupně přerostly ve velké hnutí vystupující vůči politice francouzského prezidenta, Macron od nich schytává kritiku kvůli tomu, že jeho politika má upřednostňovat bohatou třídu.

 

 

Protesty v Paříži provázelo v sobotu násilí. Policie musela proti demonstrantům nasadit slzný plyn a vodní děla. Zraněno bylo 92 lidí, mezi nimi bylo 14 policistů, 205 demonstrantů bylo zadrženo. Během demonstrací lidé poškodily Vítězný oblouk.

Související témata:
klma TN.cz