Boj s nákazou

Fungují u lidí nad 80 vakcíny proti covidu? Analýza dává jasnou odpověď

Očkování v ordinacích praktických lékařů
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
2.3. 2021 15:43
Téma:

Jak moc jsou vakcíny proti covidu-19 účinné, zvlášť u těch nejstarších? To je otázka, kterou si v pokračujícím boji s pandemií pokládá řada zemí. Podle čerstvé analýzy je přitom efekt i jen jedné dávky očkovací látky u lidí nad 80 let opravdu zásadní a jasně doložitelný.

Aktuální data ze systému veřejného zdravotnictví v Anglii (Public Health England) ukazují, že jedna dávka vakcíny Pfizer/BioNTech nebo AstraZeneca snižuje riziko hospitalizace u nejstarších pacientů o více než 80 procent. K podobným výsledkům přitom dospěli před několika dny i odborníci ze Skotska.

 

Efekt se podle BBC dostavil s odstupem tří až čtyř týdnů po aplikaci vakcíny. A i když jsou vědci z výsledku očkování proti covidu, v němž patří Velká Británie ke světové špičce, nadšení, zdůrazňují, že nejlepší ochranu poskytnou až obě dávky.

 

 

V Británii už alespoň první dávku vakcíny dostala třetina dospělé populace, tedy přibližně 20 milionů lidí. V Česku úřady zatím evidují necelých 675 tisíc podaných dávek, což je výrazně menší podíl z celé populace.

 

"Tyto výsledky mohou také pomoct vysvětlit, proč počet příjmů covid pozitivních pacientů nad 80 let na jednotky intenzivní péče v posledních týdnech spadl do jednociferných hodnot," těší britského ministra zdravotnictví Matta Hancocka.

 

Podle zástupce anglického zdravotnictví, profesora Jonathana Van-Tama, je ale podání druhé dávky vakcíny stále "naprosto kritické," protože může posílit a rozšířit případnou odezvu imunitního systému a "téměř jistě ji i prodloužit v porovnání s pouze první dávkou."

 

 

Vakcínu od společnosti AstraZeneca přitom v posledních dnech řada lidí v Evropě i Česku odmítá, protože ji nepovažuje za dostatečně bezpečnou. Téma přišlo na přetřes i na úterní tiskové konferenci Sdružení praktických lékařů.

 

Lékař Cyril Mucha i s odkazem na data právě z Velké Británie uvedl, že vakcína AstraZeneca je podle něj bezpečná i pro lidi v požehnaném věku, protože údaje z ostrovní země jasně ukazují, že po masivním očkování tam prudce klesla úmrtnost mezi nejstarším obyvatelstvem.

 

Pusťte si celý záznam tiskové konference Sdružení praktických lékařů:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz