další loď duchů

FOTO: Byl to nejrychlejší parník Atlantiku, teď chátrá v přístavu

SS United States - 1
Zdroj: ssusc.org
Téma:

Kdysi to bývala chlouba luxusních zaoceánských plaveb, takový Concorde na moři. Loď SS United States, držitelka rychlostního rekordu v cestě přes Atlantik. Nyní chátrá v přístavu a nadšenci bojují za její záchranu.

Byla to moderní, elegantní a výkonná loď, když ji v roce 1952 spustili na hladinu. Měla dva obří komíny v červeno-modro-bílé, štíhlý trup a ambice být nejrychlejším zaoceánským parníkem a také to dokázala. Na volném moři uháněla třísetmetrová loď rychlostí až 38 uzlů, tedy sedmdesát kilometrů v hodině.

 

Měla třiadvacet společenských sálů, 395 kajut a čtrnáct prvotřídních apartmánů pro tu nejvěší smetánku. Podobně jako exteriér lodi bylo vše laděno do červené, modré, zelené a zlaté. Všude byla umělecká díla s patriotskou tématikou včetně soch, fontán a dalšího umění. Nechyběla třeba ani observatoř, ze které cestující v noci pozorovali noční oblohu.

 

 

Galerie: SS United States

1
/
10
Zdroj: ssusc.org
SS United States - 10

 

Její aktivní provoz skončil v roce 1969, kdy byla loď zakonzervována a uložena jako pohotovostní rezerva vojenského námořnictva. Z rezerv byla vyjmuta až v roce 1978 a přes několik majitelů prodána.

 

Jednou už byla dokonce odtažena na Ukrajinu, kde měla být v roce 1992 rozebrána, americkým patriotům se ji ale podařilo zachránit a dotáhnout zpět do Philadelphie, kde kotví od roku 1996 dodnes.

 

Spolek nadšenců, kteří jsou rozhodnuti udělat z lodi plovoucí muzeum, už sbírá peníze na její rekonstrukci. Než se ale odehraje, naskýtá se nám unikátní pohled na loď, na kterou prakticky nesáhla lidská ruka od konce šedesátých let. Mnoho nástrojů a součástí už pohltila rez a dlouhá nepřítomnost lidí dalal lodi zvláštní kouzlo. Posuďte sami!

Související témata:
jox TN.cz