Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

bouřky a kroupy

Česko zasáhly letošní nejsilnější supercely! UNIKÁTNÍ FOTKY

Zdroj: TV Nova

Českou republiku v noci na dnešek zasáhly silné bouřky, které postupovaly od jihozápadu směrem k severovýchodu. Nejvážnější situace byla na jihozápadě Čech, kde se prohnaly minimálně tři mohutné supercelární bouřky doprovázené krupobitím.

Nyní se bouřky místy vyskytují ve Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Jedná se o dosud největší bouřkovou situaci za letošní rok, která s sebou přinesla i  zajímavé úkazy. Jejich výskyt však v České republice není nijak výjimečný. Ročně se v ČR vyskytne až několik desítek supercel.

 

Podívejte se na unikátí fotky, které do redakce TN.cz poslali členové týmu CTRA z.s. - lovcibourek.cz:

15

GALERIE: Supercely v západních a jihozápadních Čechách a noční MCS

Zdroj: Robin Duspara - CTRA z.s

První supercela u Boru v západních Čechách s výraznou rotující mezocyklonou a stěnovým oblakem (wall cloud)

Hodnocení:

 

Do Prahy silné bouřky dorazily přibližně kolem půlnoci. Blesky a hřmění provázel soustavný déšť. Vydatné srážky způsobily potíže hned na několika místech, kde vodu nestíhala pobírat kanalizace. Na mnoha místech museli zasahovat hasiči.

 

Pražští hasiči zasahovali mezi 00:30 a 5:00 přibližně u 12 případů, které souvisely se silnou bouřkou a deštěm. V postižených oblastech odčerpávali vodu ze zaplavených míst. "Jednalo se o zatopené prostory nebo popadané stromy“, uvedli hasiči na svém Twitteru.

 

 

Popadané stromy velice zkomplikovaly provoz na železnici, například v Jihočeském kraji mezi stanicemi Rybník a Loučovice. Nepříznivé počasí panuje také v sousedním Německu, provoz je zde přerušen i mezi stanicemi Furth im Wald a Domažlicemi. Vlaky jsou zde nahrazeny autobusovou dopravou.

 

 

Během ranních hodin bouřky i déšť postupně zeslábnou, večer se však vrátí. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu by se bouřky a přívalové deště měly objevit zejména na jihu Čech.

 

Podívejte se na reportáž z Televizních novin: 

ls TN.cz