Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 2. 6. 2017
galerie požár památky

Ve Vranově shořel barokní mlýn z roku 1702, místní jsou zdrcení

Požár domu ve Vranově nad Dyjí - 7
Zdroj: firebrno.cz
Požár mlýnu ve Vranově nad Dyjí

Smutnou zprávu dnes ve čtyři hodiny ráno roznesly sirény obyvatelům Vranova nad Dyjí. Hořel památkově chráněný barokní mlýn. Hasiči požár udolali, ale budova je těžce poškozená.

Zprávu o požáru střechy Panského vodního mlýna ve Vranově nad Dyjí dostali hasiči krátce před čtvrtou hodinou ráno. Na místo vyjelo dokonce osm hasičských jednotek a ještě při cestě na místo hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu.

 

S ohněm pak hasiči bojovali skoro čtyři hodiny. "Vedle je malá vodní elektrárna, tu se nám podařilo udržet a zabránit požáru, aby se rozšířil i na ni. Na objektu prakticky shořela údajně nová střecha. Nevím jak je poškozený interiér, ale dá se předpokládat, že rovněž hodně," uvedl pro TN.cz mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

 

17

GALERIE: Požár domu ve Vranově nad Dyjí

Zdroj: firebrno.cz

Požár domu ve Vranově nad Dyjí - 1

Hodnocení:

 

Na místě je od rána vyšetřovatel, který by ještě dnes měl stanovit odhad celkových škod. Bude pátrat také po příčinách požáru.

 

Barokním mlýn je od roku 1988 státní památkou, přičemž kulturní památkou byl mlýn vyhlášen dokonce už v roce 1958. Stavení pochází z roku 1702 a v posledních letech nebylo obydlené. Shodou okolností mlýn podle informací TN.cz před několika málo dny změnil majitele. Potomek známé mlynářské rodiny ho prodal novému vlastníkovi.

 

 

Mezi místními se už spekuluje, jak požár vznikl. "Není sice známo, jaký úmysl měl s mlýnem nový majitel, ale vranovští obyvatelé doufali v jeho rekonstrukci a možná malé muzeum nebo stylovou restauraci. Každopádně nejkrásnější část objektu lehla popelem. Zda šlo o nešťastnou náhodu či předem promyšlený tah ukáže až vyšetřování, ale přesto je to pro vranovské patrioty obrovská tragédie," napsal redakci jeden s místních obyvatel.
 

tn.cz / gar
Reklama