životní úspory

Gang podvodníků obral seniory o miliony. Vydával se za příbuzné

Téma:

Ústečtí kriminalisté prošetřují případy, ve kterých figuruje gang, který se podle všeho z ciziny zaměřuje na české důchodce a snaží se z nich dostat peníze nejčastěji nátlakem, že by měli pomoci blízkému v nesnázích. Podle kriminalistů jsou pachateli Češi, kteří buď sídlí za hranicemi nebo využívají zahraničních SIM karet.

Kriminalisté na severu Čech prověřují pět podvodů na seniorech. Organizovaná skupina podvodníků se pokusila nebo skutečně okradla důchodce o celoživotní úspory. "Byly to dva dokonané trestné činy, tři pokusy a škoda je dva miliony korun," uvedl kriminalista Martin Charvát.

 

Podle kriminalistů jde o Čechy. Fungují ale v zahraničí, aby je prý nebylo jednoduché dopadnout. Přes veřejný telefonní seznam si vytipují typicky staročeská a dnes už ne tolik běžná jména a zkoušejí různé finty.

 

"Ti senioři v mnoha případech vyberou celoživotní úspory a bohužel to prostě předají pachatelům," vysvětluje Charvát. Tou nejčastější fintou je telefonát od vnuka nebo vnučky s tím, že je v cizině a potřebuje například peníze na kauci, aby se vykoupil z vazby. Zmatený důchodce pak má peníze předat kurýrovi.

 

 

"Prostředníkem k předání té finanční hotovosti je kurýrní služba, která vůbec netuší, že je zapojena do nějaké nelegální činnosti," dodal Charvát.

 

"Vybírají si takové osoby, které jsou ohrožené tím, že jsou ovlivnitelné, submisivní, jsou to skupiny důchodců, osob, které už se chovají vlastně dětsky, jsou jakoby naivní," vysvětluje psycholog Slavomil Fischer.
Podle odborníků situaci nejde řešit jinak než možná rizika seniorům opakovaně vysvětlovat. I přesto se prý ale najde část, která se nechá ovlivnit.
 

Související témata:
Martin Kočárek, sei TN.cz