co vy na to?

Gayové lidem vadí míň, sousedit s nimi ale moc nechtějí. ANKETA

Homosexuálové
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Lesbičky a gayové vadí lidem čím dál méně, hodně lidí si ale stále myslí, že přiznání homosexuality může člověka dostat do konfliktu s okolím. Vyplývá to z červnového výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění, který zjišťoval, jak se lidé k homosexuálům staví.

Soužití párů stejného pohlaví tolerují lidé stále více, ve svém okolí by je ale příliš nechtěli. Téměř polovina dotázaných uvedla (48 %), že by přiznání homosexuality vedlo v jejich obci či městě k potížím v soužití s lidmi. 43 % dotázaných potom odpovědělo, že by k žádným konfliktů nedošlo.

 

O tom, že homosexualita způsobuje potíže s okolím, jsou více přesvědčeni lidé starší 60 let a také ti, kteří mezi svými přáteli nebo známými žádného gaye ani lesbičku nemají. Že má mezi homosexuály přátele, uvedlo 37 % lidí, 54 % dotázaných na tuto otázku odpovědělo záporně.

Anketa

Vadilo by vám mít za sousedy homosexuály?

Hlasovalo 1558 lidí.

 

Stoupá také tolerance veřejnosti k právům homosexuálů. Nejvíce je lidé podporují v možnosti uzavřít registrované partnerství či adopci dítěte partnera. Méně kladný je postoj veřejnosti k právu uzavřít sňatek nebo adoptovat děti z ústavu. 

 

 

Podpora práv homosexuálů je častější u lidí mezi 15 - 44 lety, s lepší životní úrovní a vysokoškolským vzděláním. Mezi odpůrce patří lidé s levicovou politickou orientací, důchodci, méně vzdělaní lidí a věřící.

 

Před necelými dvěma týdny se kolem homosexuality rozpoutala ostrá debata. Poslanci totiž řešili novelu, jež by umožnila registrovaným partnerům adoptovat dítě svého protějšku. Během diskuze se do párů stejného pohlaví pustila sociální demokratka Pavlína Nytrová. Podle ní se homosexuálové budou postupně snažit zlegalizovat sex s dětmi.

mom TN.cz