Ochránce demokracie

George Soros je osobností roku. Vybral ho prestižní britský deník

George Soros
Zdroj: Profimedia
Téma:

Amerického finančníka maďarského původu George Sorose označil britský list Financial Times osobností letošního roku. V minulosti byli listem osobnostmi roku zvoleni například americký prezident Donald Trump či německá kancléřka Angela Merkelová.

Prestižní noviny Financial Times označili 88letého Sorose za obránce liberální demokracie, která je v obležení populistů. Jeden z nejvýznamějších filantropů na světě podle deníku také již přes tři desítky let bojuje proti autoritářství, rasismu a netoleranci.

 

Soros se podle listu stal terčem autokratů a neliberálních demokratů všeho druhu. Od ruského prezidenta Vladimira Putina přes maďarského premiéra Viktora Orbána po některé příznivce amerického prezidenta Donalda Trumpa. Od jednoho z jeho fanoušků dokonce dostal Soros poštou bombu.

 

 

Sorosovi nepřátelé tvrdí, že může téměř za vše. Údajně manipuluje a organizuje protesty i revoluce. "Obviňují mě ze všeho, i z toho, že jsem Antikrist," řekl Soros listu Financial Times. "Přál bych si, abych neměl tolik nepřátel, ale beru to jako znamení, že dělám něco dobře," dodal.

 

The Financial Times u výběru osobností obvykle hodnotí, čeho dotyčný za poslední rok dosáhl. Tentokrát však list zohledňuje i hodnoty, které Soros zastává.

 

 

Maďarský miliardář se narodil v roce 1930 jako György Schwartz v budapešťské židovské rodině, která úspěšně provozovala obchod s hedvábím. V šestnácti letech opustil rodnou zemi a odešel do Velké Británie. Tam vystudoval filozofii na prestižní Londýnské ekonomické škole.

 

Soros prostřednictvím nadační sítě Open Society Foundations podporuje projekty na ochranu lidských práv na celém světě a uděluje například stipendia studentům. Pražská pobočka byla založena v roce 1992.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

pan TN.cz