obsazování pólu

Globální oteplování nahrává Rusku. Staví v Arktidě nové vojenské základny

Filip Šusta
Filip Šusta
27.5. 2021 21:42
Téma:

Globální oteplování a s ním související tání ledu pomáhá Rusku posilovat vojenskou přítomnost za polárním kruhem. Moskva tam přesouvá armádu, jaderné ledoborce a staví moderní základny.

Od dob studené války byly ranveje pod závějemi sněhu. Těch je ale v posledních letech stále méně. Rusko se tak vrhlo na opravy letišť a budování nových vojenských základen blíž severnímu pólu.

 

Budovy vydrží i ty největší mrazy. Nejmodernější radary jsou připravené odhalovat nepřátelské jednotky. "Žádnému nepříteli se nepodaří proklouznout bez povšimnutí. Odhalili jsme průzkumné ozbrojené letadlo jednotek NATO. Čtyři hodiny jsme jeho pohyb sledovali," řekl zástupce velitele radarové hlídky Ivan Glušenko. 

 

O území za polárním kruhem se přou čtyři země. Spojené státy, Kanada, Dánsko a Rusko. Nová základna slouží asi 150 vojákům a je navržena tak, aby tamní jednotky mohly být plně soběstačné. Prezident Putin uvedl, že ruská přítomnost v oblasti je klíčová pro zajištění budoucnosti země.

 

 

"Oprava arktických letišť také významně rozšiřuje možnost kontroly vzdušného prostoru nad Severní cestou," uvedl velitel severských ozbrojených sil Igor Čurkin.

 

A právě koridor pro velké námořní lodě se Moskva v poslední době snaží stále více propagovat. Pomohlo jí k tomu i březnové ucpání Suezského průplavu. Podle ruských představitelů je nově vznikající trasa lepší a bezpečnější. Její proplutí zabere také o třetinu méně času než cesta přes Suez. 

 

"Hlavní nevýhodou Severní cesty je, že všechna plavidla musí být přizpůsobená k plavbě kolem ledových ker. Náklady na jejich provoz jsou proto vyšší než náklady na běžné lodě používané v jižních vodách," vysvětluje odborník Sergej Zhavoronkin.

 

Kreml už před třemi lety avizoval, že do roku 2024 chce výrazně zvýšit objem lodní dopravy. Experti ale varují, že zvyšující se lidská činnost v oblasti jen přispěje ke zrychlení globálního oteplování a zvýší riziko ekologických katastrof.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Kateřina Sejková TN.cz