změna klimatu

Golfský proud kolabuje! Přijdou extrémy, mluví se o době ledové

Doba ledová
Zdroj: Profimedia

Řítíme se do další doby ledové? Podle vědců to není nemožné. Zjistili totiž, že dochází k oslabování mořských proudů, včetně toho Golfského. A to může vést k extrémním změnám počasí, které v minulosti skončily až dobou ledovou.

O nové hrozbě informovali odborníci ve vědeckém časopise Nature. Vědci již dříve spojovali oslabování atlantských proudů se vším možným – od vln veder v Evropě až po zvýšení hladin moří na pobřeží Spojených států. Píše o tom web Independent

 

Podobně to bylo znázorněno v americkém filmu Den poté. Byl založen na myšlence, že oslabení mořských proudů povede k extrémnímu počasí následovaným masivním poklesem teplot. A vědci se domnívají, že změna v atlantském proudění hrála významnou roli při poslední době ledové.

 

Na počasí v Evropě má vliv především Golfský proud. Jde o silný, teplý a poměrně rychlý proud, který ovlivňuje podnebí východního pobřeží Severní Ameriky a západního pobřeží Evropy. Jenže globální oteplování podle vědců proces proudění zpomaluje, což povede k celosvětovému narušení počasí.

 

Dvě nově publikované studie vyvolaly rozruch nejen proto, že dokazují významné oslabení proudění, ale také z toho důvodu, že změny, které byly předvídány zatím jen v počítačových simulacích, se skutečně dějí.

 

 

Jeden z předběžných odhadů naznačuje, že by k selhání mořského proudění mohlo dojít do roku 2100. Žádná katastrofa podle klimatologa Davida Thornalleye nehrozí, přesto bychom se měli mít na pozoru. "Pokud žijete na pobřeží, kde se pravděpodobně zvýší hladina moře, je šance 1:20, že váš dům bude zaplaven," tvrdí.

 

Údaje naznačují, že se atlantské proudění zpomalilo o zhruba 15 procent. Další zpomalování povede k prudkým zimním bouřím v Británii, v Evropě zase budou převládat těžko snesitelná vedra. Stoupnou hladiny moří a zvýšení teploty vody ovlivní mořský život v Atlantiku. Obecně by mohlo dojít ke snížení teploty vzduchu, v Británii prý až o pět stupňů.

mom TN.cz