30 let od revoluce

Gottwald přišel o čestné občanství. V Klimkovicích prý stejně nikdy nebyl

Lucie Cochlarová
Lucie Cochlarová
Aktualizováno 19.12. 2019 13:02
Téma:

Zastupitelé města Klimkovice v Moravskoslezském kraji na svém zasedání odebrali prvnímu dělnickému prezidentovi Klementu Gottwaldovi čestné občanství, které mu město udělilo v roce 1948. Podle místního kronikáře už jsou tak čestnými občany pouze ti, kteří si to zaslouží.

I lázeňské město Klimkovice si letos připomínalo třicet let od pádu totalitního režimu. "Shodli jsme se na tom, že je opravdu nejvyšší čas a také vhodná příležitost odebrat čestné občanství člověku, který napáchal dost zla," komentoval rozhodnutí města starosta Jaroslav Varga. Podle pamětníků by měl být prezident Klement Gottwald vyškrtnut ze seznamu čestných občanů města.

 

Podle klimkovického kronikáře Jiřího Pillicha město udělilo prezidentu Gottwaldovi občanství začátkem prosince roku 1948. "A to na návrh místního akčního výboru Národní fronty, přednesený prvním náměstkem předsedy místního národního výboru Aloisem Odvršou, aby byl čestným občanem," doplnil kronikář města.

 

Zápis o tom se ale v prezidentské kanceláři nedochoval, až odpověď, která přišla v květnu následujícího roku. "To bylo tou atmosférou, kult osobnosti, dělo se to i v jiných obcích," doplnil kronikář.

 

Paradoxem je, že Klement Gottwald nikdy v Klimokovích nebyl a neměl k nim žádný vztah. Podle kronikáře už jsou tak v seznamu čestných občanů pouze ti, kteří tam patří.

TN.cz