ekologický aktivismus

Greta kvůli covidu-19 ruší pravidelné protesty. Vrací se k on-line kampani

Greta Thunbergová v roušce
Zdroj: Profimedia
Švédská aktivistka Greta Thunbergová
Téma:

Švédská aktivistka Greta Thunbergová, která brojí proti klimatickým změnám, oznámila, že ruší své pravidelné páteční protesty před budovou parlamentu ve Stockholmu. Důvodem je rostoucí počet případů nákazy koronavirem v zemi. Prozatím se tak vrací zpět k on-line kampani.

"Situace se zhoršuje, takže se vracím ke stávkám pro klima on-line. Zůstaňte v bezpečí a starejte se jeden o druhého," oznámila na twitteru mladá aktivistka. Její rozhodnutí přichází záhy poté, co Švédsko zpřísnilo opatření kvůli epidemii koronaviru.

 

Země, která se po dlouhou dobu bránila omezením, nyní čelí rekordnímu nárůstu - ve čtvrtek tam přibylo přes tři a půl tisíce nových případů. Pravidelné páteční protesty mladých lidí před švédským parlamentem pod vedením Thunbergové se tak přerušují.

 

 

Aktivitu bude nyní ekologická aktivistka, upozorňující na problematiku klimatických změn a globálního oteplování, vyvíjet výhradně na sociálních sítích.

 

Už na jaře musela Greta přerušit studentskou aktivitu Pátky pro budoucnost a přesunout ji do virtuálního prostoru kvůli první vlně epidemie. V září však znovu začala protestovat před budovou parlamentu. Tenhle rok už ale nejspíš studenti o pátcích venku stávkovat nebudou.

 

 

"Začínáme se přibližovat ke stropu našeho zdravotnického systému. Společně, stejně jako na jaře, můžeme tuto křivku ohnout dolů a snížit tlak na zdravotní péči," citoval britský deník Daily Mail slova hlavního švédského epidemiologa Anderse Tegnella.

 

Přestože se situace v zemi zhoršuje, zatím vláda nenařídila plošná celonárodní opatření. Současná omezení platí jen pro vybrané regiony, kde je situace nejvážnější.

TN.cz