Ministerstvo zdravotnictví

Gynekologové posílí pohotovosti. Budou muset sloužit i u porodů

Téma:

Ambulantní gynekologové posílí své kolegy na gynekologických pohotovostech v nemocnicích. Domluvily se na tom ministerstvo zdravotnictví, Česká gynekologická společnost a pojišťovny. Cílem je vyřešit problém nedostatku lékařů.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch podepsal ve středu dopoledne memorandum s předsedou České gynekologické a porodnické společnosti a zástupcem pojišťoven. Dokument ukládá ambulantním lékařům povinnost sloužit na pohotovosti v nemocnicích alespoň dvakrát měsíčně po dobu 5 let. Stejně dlouhou dobu by měli odsloužit u porodů a operací.

 

"Ten projekt nám nebyl nikým vnucen, není to žádné nevolnictví, robota, je to iniciativa skutečně naši odborné společnosti," uvedl předseda České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák. Mají se tak vyřešit personální problémy na pohotovostech a zlepšit kontakt gynekologů s novými medicínskými poznatky. Výhodu to má přinést také pacientkám.

 

 

"Lékař, který má v ambulantní péči pacientku, tak pak například bude u jejího porodu nebo provede nějaký výkon v té porodnici, tzn. bude tam kontinuita péče, což si myslíme, je dopad pozitivní i na ty samotné pacientky z hlediska jejich psychiky," vyjádřil se ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

 

Personální problémy se ale týkají pohotovostí i dalších lékařských oborů. Ministr Vojtěch bude například chtít slyšet návrh stomatologů na zajištění jejich zubní pohotovostí.
 

Veronika Polášková, sei TN.cz