Kybernetický útok

Hackeři udeřili na Česko. My to nebyli, odmítají Rusové nařčení

Háta Sassmannová
Háta Sassmannová
Publikováno 14. 8. 2019
Téma:

Ruské velvyslanectví v Praze odmítá nařčení z toho, že stojí za červnovým kyberútokem na české ministerstvo zahraničí. Jde prý o nepodložené spekulace.

Podle opozice je potřebné podobným útokům předcházet a ne je řešit zpětně. Premiér kvůli situaci svolává na příští týden bezpečnostní radu státu.

 

Jak se bude Česká republika bránit proti kybernetickým útokům? To je otázka, která se otevírá po zjištění, že na české ministerstvo zahraničí v červnu kyberneticky zaútočil jiný stát.

 

"My na ministerstvu zahraničních věcí provádíme dlouhodobě a systematicky řadu opatření, které mají zabránit takovýmto situacím," dušuje se Robert Řehák z tiskového odboru ministerstva.

 

Konkrétní plány ale ministerstvo prozradit nechce. Po zavedení podobných opatření volá i opozice. "Vláda se bohužel k těmto útokům staví velmi pasivně. Já jsem přesvědčen, že by vláda měla výrazně posílit Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost," má jasno předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

 

 

Média spekulují o tom, že za útokem stojí hackeři z Ruska. To ale popírá jak ruské velvyslanectví, tak premiér Andrej Babiš. Ministerstvo zahraničních věcí má prý potvrzené, že za útokem stály cizí mocnosti.

 

Podobný útok postihl na konci července i třicet specialistů věnujících se ruské problematice. Mezi nimi byli i experti z Česka. Ministr zahraničí Tomáš Petříček se k útoku na svůj resort dosud nevyjádřil. Podle mluvčího prý ale situaci řeší průběžně - i během své dovolené.

pez TN.cz