Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

oheň na střeše

Hádky na pražském magistrátu! Může za to způsob hlasování

Na pražském magistrátu je opět oheň na střeše. Tentokrát kvůli hlasování o investici za jednu a půl miliardy. Probíhalo totiž nečekaně tajně. Podle koaličního partnera Spojené síly pro Prahu a opozice se tím porušila úmluva o transparentnosti. Pro tajné hlasování zvedl ruku pirátský primátor Zdeněk Hřib.

Zatímco před volbami Piráti slibovali transparentní a otevřené vedení města, po půl roce je všechno jinak. Může za to tisk ke geologickému průzkumu metra D za 1,5 miliardy, o kterém měli radní hlasovat tajně pomocí lístků.

 

Rada hlavního města se schází každé pondělí. Jednání jsou neveřejná, o tom kdo jak hlasoval ví všichni zúčastnění.

 

Při tajné volbě neví nikdo nic. Pro takové hlasování zvedli ruku čtyři členové Prahy sobě, jeden radní ze Spojených sil pro Prahu a primátor Hřib. Chtěl tak prý vyhovět koaličním partnerům.

 

 

"V zásadě to nemá vliv na ten výsledek, protože jednání je už teď ze zákona neveřejné. Ta hlasování nejsou jmenovitá takže v zápise ani není kdo jak hlasoval," reagoval primátor hlavního města Zdeněk Hřib (Piráti).

 

"Aby to hlasování asi lépe prošlo, což respektuji. Nicméně já jsem s ním nesouhlasil a hlasoval jsem proti," řekl radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský (Piráti).

 

"Jsme chtěli při tak důležitém a prioritním projektu pro hlavní město, aby měli všichni kolegové v radě možnost se vyjádřit absolutně svobodně bez příslušnosti ke klubu," vysvětluje pražský radní pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě).

 

 

Pro některé to bylo překvapení. "Byl najednou zaslán tento návrh a hned se o něm dalo hlasovat. Myslím, že k tomu nebyl důvod," řekla Hana Kordová Marvanová (Spojené síly pro Prahu). Podle informací televize Nova byla zřejmě důvodem obava z možného stíhání, které zažili předchůdci v kauze Opencard - díky hlasování.

 

"Vůbec nechápu, proč takové hlasování připustili a už vůbec nevím, proč se alibisticky schovávají za tajnou volbu, která na Praze 20 let zpátky nebyla," reagoval pražský zastupitel Tomáš Portlík z ODS.

 

 

"V radě se hlasuje zvednutím ruky nebo maximálně se vlezlo do kuchyňky, což kritizovali samotní piráti. Ale i tam věděli jednotliví radní, kdo má na to nějaký názor," uvedl poslanec a pražský zastupitel Patrik Nacher (ANO).

 

Piráti navíc ve sněmovně navrhli změnu zákona, aby hlasování zastupitelstva a rady byla vždy jmenovitá.

pan, Jana Schillerová TN.cz