Masové demonstrace

Haiti zmítají krvavé protesty, při střetech zemřeli nejméně čtyři lidé

Kateřina Vodvářková
Kateřina Vodvářková
Publikováno 28. 9. 2019
Téma:

Situace na Haiti se stále vyhrocuje. V jedné z nejchudších zemí světa probíhají demonstrace, tisíce lidí požadují odchod prezidenta. Při ostrých potyčkách s policií přišli o život už nejméně čtyři lidé a další desítky jsou zraněné.

Rabování, násilí, neutuchající zloba a touha po razantní změně - Haiťany vyhnala zoufalá situace v zemi do ulic. Karibský ostrovní stát je vzhůru nohama.

 

Lidé protestují kvůli nedostatku jídla a pohonných hmot. Kvůli slábnoucí měně, rostoucí inflaci a hlavně proti vládě - představitele státu viní z korupce.

 

"Tahle vláda musí jít. I kdyby to mělo zajít tak daleko, že bychom si museli vzít zbraně, tak to uděláme a vyženeme je pryč odsud!" hřímá bývalý diplomat Paul Arcelin.

 

 

 

Protesty jsou jedny z nejnásilnějších, které kdy země zažila. Nejméně čtyři lidé zemřeli a desítky dalších se zranily. Demonstranti vtrhli na policejní stanici a rozebrali ji na kusy - odnesli plechovou střechu, rozebrali zdi a co zbylo, zapálili.

 

V hlavním městě Port-au-Prince je situace nejhorší - město je zcela ochromené. Úřady i obchody jsou uzavřené a veřejná doprava zkolabovala. Protestující ale nehodlají skončit - zastaví je prý až odstoupení prezidenta Jovenela Moïse.

 

Prezident se ale z funkce odstoupit nechystá. Když tento týden promluvil k národu, vyzval opozici ke spolupráci a řešení situace - ta ho odmítla se slovy, že trvá na vyhlášení nových voleb.

Související témata:
pez TN.cz