tisková konference

Z auta i u výjezdních komisí! Vnitro řeklo, jak budeme volit na podzim

Jan Houška
Jan Houška
Publikováno 5. 8. 2020
Téma:

Ministr Jan Hamáček (ČSSD) ve středu na tiskové konferenci představil tři hlasovací systémy k podzimním volbám. Lidé v karanténě, tak budou moci volit z auta, ve speciálních okrscích nebo u výjezdních komisí.

Jan Hamáček na tiskové konferenci ve středu oznámil tři varianty voleb, na kterých se shodl společně s parlamentními stranami. Občané, kteřé mají nařízenou karanténu, nakonec budou mít možnost jít k volbám.

 

"Systém je vymyšlený robustně, aby zvládl i několik desítek tisíc voličů. Důležité je, ale nejdříve určit počty a udělat vždy seznam těch lidí, kteří jsou v karanténě a můžou volit," řekl Hamáček.

 

V Česku bude zřízeno celkem 78 volebních drive-in míst. "Co se týká systému drive-in, tak u sebe řidič bude muset mít jak občanský průkaz, tak i potvrzení o tom, že má nařízenou karanténu," uvedl náměstek Petr Mlsna. 

 

Změní se také výše odměny pro členy volebních komisí, která činí v základu 1800 korun. Na podzim zvýší o 500 korun.

 

 

Hamáček minulý týden představil čtyři scénáře, na kterých pracovala speciální komise složená ze zástupců ministerstev vnitra, obrany, zdravotnictví a Českého statistického úřadu.

 

Všechny čtyři návrhy se navzájem doplňovaly. Jedním bylo zřízení tzv. drive-in volebních místností, které nakonec ve středu na tiskové konferenci Hamáček potvrdil.

 

 

"Aby se na místo dostavili vozidlem, proběhla identifikace, kontrola z volebního seznamu, člověk by odvolil a odjel," uvedl Hamáček. Více o  navrhovaných volebních návrzích si můžete přečíst v tomto článku.

 

Připomeňte si debatu o podobě voleb v reportáži:

 

 

Na záznam tiskové konference se podívejte ZDE:

 


 

TN.cz