Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Sjezd ČSSD

Onderka bude 1. místopředseda ČSSD, stranu dál vede Hamáček

ČSSD povedou Jan Hamáček a Roman Onderka. Zatímco Hamáček obhájil post předsedy strany, Onderka byl nově zvolen prvním místopředsedou. Oba neměli ve volbě protikandidáty a podpořila je drtivá většina delegátů sjezdu ČSSD v Hradci Králové.

Hamáček získal z 501 odevzdaných hlasů 433, proti němu bylo 57 delegátů, hlasování se zdrželo 11. Onderku podpořilo ze 495 kandidátů 410, proti bylo 80 a 5 hlasů bylo neplatných. Stejně přesvědčivou podporu měl také Roman Váňa, kterého sociální demokraté zvolili předsedou Ústřední kontrolní komise. Ani on neměl protikandidáta.

 

Hamáčka chtěl původně vyzvat pardubický zástupce Jaromír Landsman. Narazil ale na podmínku, že kandidát na předsedu musí být členem sociální demokracie nejméně čtyři roky.

 

Hamáček v kandidátském projevu ocenil, že se ČSSD sjednotila. "Zvedli jsme se z kolen, nelitujeme se, nehádáme, vidíme cestu a jdeme po ní," uvedl vicepremiér, který také vyzvedl členství ve vládě. Sociální demokracie je podle něj jedinou levicovou vládní stranou.

 

Zmínil také nebezpečí, které podle něj skýtá podpora extremistickým stranám, jako je SPD Tomia Okamury. Připomněl případ důchodce a fanouška SPD Jaromíra Baldy, který pokácel stromy na železniční tratě a šířil výhrůžné letáky, aby podle svých slov vyvolal strach z muslimských migrantů.

 

Delegáti sjezdu volili také místopředsedy. Nominace krajských organizací ČSSD do funkce prvního místopředsedy posbíral nynější řadový místopředseda Roman Onderka. Pozice není ve straně obsazena od loňského podzimu, co na ni kvůli sporům s dalšími členy vedení o směřování sociální demokracie rezignoval Jiří Zimola

 

 

Nové stanovy schválené na sjezdu jsou výrazně kratší než současná pravidla vnitřního chodu strany. Předkladatelé si od nich slibují větší akceschopnost stranických orgánů. Připouštějí ale další úpravy dokumentu.

 

Některé změny v návrhu provedl sjezd už dnes podle požadavků předsednictva v reakci na některé kritické hlasy z frakcí, jako jsou sociálnědemokratičtí senioři a ženy. Individuální pozměňovací návrhy, jak zazněly od delegátů z pléna, sjezd nepřijal. 

 

Souboj se na sjezdu může odehrát o funkce řadových místopředsedů. Na pět míst chtějí kandidovat s nominacemi krajských organizací ministryně práce Jana Maláčová, ministr zahraničí Tomáš Petříček, místopředseda Sněmovny Tomáš Hanzel, starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda, poslanec Ondřej Veselý a šéf sociálních demokratů v Libereckém kraji Jan Mečl. Ministr kultury Antonín Staněk svojí kandidaturu stáhnul.

epa tn.cz / ČTK