Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

ministr zahraničí

Tomáš Petříček se stal ministrem zahraničí. Prozradil svoje priority

Miloš Zeman v úterý jmenoval nového ministra zahraničí. Jana Hamáčka, jehož pověření řízením rezortu prezident v pondělí zrušil, nahradil jeho náměstek Tomáš Petříček (ČSSD). Nový ministr zahraničí představil svoje vize a priority.

Hamáček stál dočasně v čele české diplomacie od června, kdy Zeman odmítl jmenovat navrženého ministra zahraničí Miroslava Pocheho. Kromě toho spravoval i agendu ministerstva vnitra. To se v úterý dopoledne změnilo - o půl dvanácté Zeman na Pražském hradě oficiálně jmenoval Tomáše Petříčka.

 

"Rád bych poděkoval panu předsedovi Hamáčkovi za to, že odblokoval neprůchodnou situaci tím, že navrhl jiného kandidáta na funkci ministra zahraničí," řekl během slavnostního jmenování prezident Zeman.

 

"Rád bych poděkoval také panu premiérovi Babišovi, který shodně se mnou doporučil předchozímu kandidátovi, aby se jako europoslanec vrátil do Bruselu. A konečně bych poděkoval i sobě za to, že jsem se na základě těchto skutečností rozhodl k dnešnímu jmenování," dodal Zeman.

 

"ČR musí mít ambiciózní a aktivní zahraniční politiku," uvedl na tiskové konferenci Petříček. "Pro mě bude prioritní rozvíjet vztahy s našimi sousedy - zejména s Německem, které je našim hlavním ekonomickým partnerem. Do Německa bude směřovat moje první cesta. Dále budu podporovat spolupráci v rámci NATO. Naši prioritou bude taky Afrika," sdělil Petříček.

 

"Jsem rád, že jsme úspěšně dokončili jmenování vlády. Těším se na spolupráci s novým ministrem zahraničí," vyjádřil se ke jmenování Petříčka premiér Andrej Babiš.

 

Premiér zároveň dodal, že se spolu s Petříčkem a Hamáčkem shodli na prioritách české zahraniční politiky. Chtějí se zaměřit na posilování vztahů v rámci NATO, aktivní řešení bezpečnosti a nelegální migrace na území Evropy, ale také reformu EU. O odchodu v žádném případě neuvažují, Brexit označil za chybu. "Máme velice jasné názory na fungování EU. Myslíme si, že potřebuje reformu - návrat ke kořenům.

 

 

Petříčkovo jmenování prezident už na začátku října podmínil odchodem současného politického tajemníka ministerstva zahraničí Miroslava Pocheho. "Moje podmínka, a v tom se myslím shoduji i s premiérem, zní: v okamžiku, kdy se pan Petříček stane ministrem zahraničí, pan Poche odejde z ministerstva zahraničí a nebude s novým ministrem nijak manipulovat," uvedl Miloš Zeman na začátku října.

 

"Jedním z mých prvních kroků bude zrušení funkce tajemníka ministerstva zahraničí," sdělil po svém jmenování Petříček. "Začínám sestavovat tým poradců, který se bude skládat z bývalých diplomatů, akademiků a politiků. O tom, jestli mezi nimi bude i pan Poche, teprve budeme diskutovat," dodal.

sei, ČTK TN.cz