muniční sklady

První výbuch byl zřejmě náhodný, měl nastat až v Bulharsku, řekl Hamáček

Jan Hamáček
Zdroj: Profimedia, Ladislav Křivan / MAFRA
Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD)
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Aktualizováno 14:47
18.4. 2021 12:50
Téma:

V souvislosti s explozemi muničních skladů ve Vrběticích Česko rozhodlo o vyhoštění 18 ruských diplomatů, nyní vláda očekává obdobný krok i od Ruska. Vicepremiér Jan Hamáček také přiznal, že první exploze pravděpodobně nastala dřív, než měla. Munice totiž měla zřejmě vybuchnout až v Bulharsku, kam měla být exportována.

Ačkoliv někteří politici a odborníci v souvislosti se zjištěním o účasti ruských tajných služeb na explozích ve Vrběticích používají termín státní terorismus, podle Hamáčka to není na místě.

 

"Nepoužíval bych takto silná slova. My říkáme, že za tím stojí dva důstojníci GRU a na to konto všechny ruské diplomaty, o které máme informace, že jsou příslušníky těchto služeb (GRU a SVR, pozn. red.)," prohlásil Hamáček v nedělních Otázkách Václava Moravce. 

 

Od Ruské federace nyní vláda očekává obdobný krok. "Očekáváme, že bude vyhoštěn obdobný počet pracovníků našeho velvyslanectví. Mohu potvrdit, že velvyslanec byl minulý týden v ČR. Konzultovali s ním, že to přijde. Připravili jsme se na to," prozradil vicepremiér.

 

 

Krok, pro který se s premiérem Andrejem Babišem (ANO) rozhodli, je podle něj bezprecedentní a dostatečný, přestože to znamená, že pracovníků ruské ambasády v Česku stále zůstane víc než stovka, zatímco česká ambasáda po opuštění 18 diplomatů se téměř vyprázdní. Přesný počet pracovníků, které Rusko vyhostí, ještě vláda podle Hamáčka nezná, Rusové ale už zahájili proces.

 

Další opatření by bylo ve hře za předpokladu, že by Ruská odveta byla disproporční. "Pokud by se například týkala jiných pracovníků ambasády, než čekáme. Neposílají se domů velvyslanci. Takže pokud by se to stalo, tak na to budeme reagovat," řekl Hamáček.

 

Zapojení ruských agentů do explozí

Anatolij Čepiga a Alexander Miškin jsou příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU, kteří jsou podezřelí z otravy dvojitého agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury. Česká policie po nich pátrá také v souvislosti s výbuchy muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014.

 

 

Hamáček v Otázkách Václava Moravce potvrdil, že: "se ruští agenti o areál zajímali." Víc ale prozradit odmítl s ohledem na probíhající vyšetřování. Není podle něj příliš pravděpodobné, že by je Rusko vydalo k výslechu. "Vzhledem k tomu, jak v minulosti Ruská federace postupovala, pochybuji, že právní pomoc bude poskytnuta," konstatoval vicepremiér.

 

Hamáček také připustil, že první exploze ve Vrběticích, která se odehrála v říjnu, neproběhla zřejmě podle plánu. "Dá se říci, že se odehrálo něco, co nebylo plánováno, aby se takto odehrálo. Je pravděpodobné, že ten druhý výbuch nastal v situaci, která byla plánována," řekl.

 

Znamená to, že bezpečnostní služby pracují s variantou, že k oběma výbuchům mělo dojít až 3. prosince 2014. V tu dobu už by munice z prvního skladu byla u bulharského zbrojaře, pro kterého byla určená. "Ano, to je pravděpodobná verze," uznal Hamáček.

 

 

Podle týdeníku Respekt měla munice zamířit do rukou Emiliana Gebreva, který dodával zbraně a střelivo Ukrajině v době, kdy na východě země probíhaly boje s proruskými ozbojenci, které podporovala Moskva. V roce 2015 Gebrev byl otráven jedem. Spojitost Hamáček odmítl potvrdil, uznal ale, že Česko spolupracuje s Bulharském na tomto případu.

 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

 

Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) se jedná o agresi a nepřátelství, na které Česko musí tvrdě reagovat:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz