VAŠE TÉMA

Hamáček: Trumpův přístup k NATO nás vystrašil. Snad se změní

Hostem pořadu Vaše téma na TN.cz byl předseda poslanecké sněmovny Jan Hamáček. Řeč přišla především na americké volby a Donalda Trumpa. S moderátorkou Michaelou Šmídovou hovořili o dopadu zvolení nového prezidenta pro ČR.

Předseda poslanecké sněmovny Jan Hamáček zvolení magnáta Donalda Trumpa nečekal. "Bylo to překvapení," řekl. Hovořil o tom, že Spojené státy chtějí změnit svůj přístup k alianci, a to je něco, co celou Evropu znepokojilo. "Já doufám, že ten tón, který používal Trump především v zahraniční politice, se změní," řekl Hamáček.

 

"Samozřejmě nikdo se nebrání diskuzím o budoucnosti aliance, o nějakém férovém sdílení příspěvků a nákladů, nicméně chce to opravdu seriózní a klidnou debatu, kde se vzájemně nebudeme překvapovat," dodal politik.

 

Jan Hamáček vysvětlil, co by to znamenalo pro Českou republiku. "Ten argument ze strany USA je, že Evropa má více obyvatel než Spojené státy, zatímco Spojené státy nesou asi 75 procent nákladů na kolektivní obranu v rámci aliance, takže asi nějaký požadavek tímto směrem přijde," vysvětlil Hamáček a dodal: "Česká republika bez ohledu na výsledek amerických voleb již oznámila, že postupně budeme navyšovat výdaje na obranu až k částce 1,4% HDP," doplnil.

 

Hamáček byl letos v USA několikrát. Hovořil s celou řadou klíčových politiků. "Všichni říkali, že Republikánská strana bude některá ta radikální vyjádření Donalda Trumpa, pokud bude zvolen, schopna korigovat, a to i v té zahraniční politice," uvedl politik.

 

 

Proč si letos Američané vybírali mezi kandidáty, kteří nejsou příliš oblíbení? Co od Donalda Trumpa můžeme očekávat? To a více se dozvíte ve Vašem tématu s Janem Hamáčkem.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
has TN.cz