Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Patová situace

Hamáček stále drží dvě ministerstva. Vadí to i straníkům

Jan Hamáček po setkání s Milošem Zemanem
Zdroj: ČTK

Už skoro dva měsíce předseda sociální demokracie a vicepremiér Jan Hamáček oficiálně vede dvě ministerstva – vnitra a zahraničních věcí. Přesto stále trvá patová situace, kdy jediného kandidáta ČSSD na šéfa diplomacie Pocheho odmítá jmenovat prezident Zeman. Stav už kritizuje nejenom opozice, ale i sociální demokracie.

27. června byl předseda ČSSD pověřen vedením ministerstva vnitra a zahraničních věcí. Šéf vlády Babiš tehdy říkal, že křeslo v Černínském paláci bude pro Jana Hamáčka jen dočasné. Ale vzápětí se ozvaly hlasy, že dočasnost může v našich končinách znamenat třeba i léta.

 


Důležitost a sílu těchto ministerstev dokládá celková suma, s níž letos hospodaří. Jde o téměř 80 miliard korun. Jan Hamáček vede obě ministerstva i kvůli tomu, že ČSSD trvá na jediném kandidátovi na post šéfa české diplomacie Miroslavu Pochem, ale toho odmítá jmenovat prezident Miloš Zeman.

 


Předseda ČSSD říká, že na stanovisku strany se zatím nic nemění, ale zároveň přiznal, že po prázdninách v plném provozu se obě vrcholné politické funkce budou zvládat jen velmi složitě.

 


Kritické hlasy se ozývají už i od jeho vlivných spolustraníků. "Sociální demokracie, jako vládní strana musí rozhodnout. Nelze ty věci dělat zdvojeně. Je to náročný pro jednoho člověka," tvrdí místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna.

 


Možnost, že by se Hamáček vzdal pozice ministra vnitra prý ve hře není. " Žádná změna se na resortu vnitra se nechystá," uvedl předseda ČSSD Jan Hamáček.

 


Opozice patovou situaci kritizuje s tím, že jde o manažerské selhání premiéra. "Je to jedna z úloh, kterou absolutně nezvládl Andrej Babiš jako premiér," vyjádřil se k situaci poslanec za ODS Bohuslav Svoboda.

 


Podle slov Mikuláše Ferjenčíka z Pirátské strany se Piráti snažili současnou situaci vyřešit návrhem zákona o střetu zájmů. Poche působí jako europoslanec a zároveň si přivydělává na českém ministerstvu zahraničí.

 


31. srpna by se mělo sejít předsednictvo sociální demokracie, kde by se mimo jiné mělo debatovat jak situaci ve vládě vyřešit.
 

sei, František Bůžek TN.cz