Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Státní zástupce

Hamáček hrozí Babišovi: Konec žalobce Zemana bude i konec vlády

Případné hlasování o konci nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana ve funkci by bylo posledním hlasováním současné vlády ANO a ČSSD. Novinářům to při dnešním zahájení kampaně ČSSD před eurovolbami řekl šéf sociální demokracie a vicepremiér Jan Hamáček.

Menší koaliční strana podle Hamáčka nevidí důvod k personálním a systémovým změnám na státních zastupitelstvích. Spekulace o možném tlaku na odchod Zemana se objevily minulý týden poté, co oznámil rozhodnutí rezignovat ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO).

 

Část opozice dává jeho odchod do souvislosti s kauzou Čapího hnízda, v níž čerstvě čelí návrhu na podání obžaloby premiér Andrej Babiš (ANO). Kněžínka ke 30. dubnu nahradí ve vládě Marie Benešová, která v pátek ČTK řekla, že s odvoláním Zemana nepočítá.

 

Hamáček novinářům řekl, že ministerstvo spravedlnosti je v gesci ANO a strany se dohodly na tom, že si nebudou kandidáty kádrovat. Odpovědnost za výběr Benešové je tak čistě na Babišovi, řekl. "Je to zkušená právnička, která v čele ministerstva už stála," uvedl Hamáček.

 

 

Ministr vnitra nevidí důvod zasahovat do systému státních zastupitelství. "Na toto bude sociální demokracie velice citlivá. Pokud by se mělo hlasovat o odvolání nejvyššího státního zástupce, tak to bude poslední hlasování této vlády. Pro nás by to byl důvod z vlády odejít," konstatoval Hamáček. "Věřím však, že platí ujištění našich partnerů, podle kterých k tomu nedojde," dodal na twitteru.

 

Nevidí důvod ani ke změně zákona o státním zastupitelství. "Zatím není nic na stole. Očekávám, že takto zásadní změny by byly koaličně projednány a máme pro spory v koalici příslušné mechanismy," uvedl s tím, že další kroky nechce předjímat.

 

Benešová minulý týden uvedla, že se chce zaměřit především na boj s korupcí na vytváření kvalitní legislativy. "Popírám čistky ve státním zastupitelství, to je prostě hysterie naprosto nesmyslná," řekla. "Kdybychom chtěli vyhodit Pavla Zemana, mohli jsme to udělat už dávno," řekl o víkendu deníku Právo Babiš.

 

 

Lidové noviny (LN) v sobotu upozornily, že Benešová bude mít možnost výrazně ovlivnit podobu justice výběrem šéfů klíčových institucí. V září končí předseda Vrchního soudu v Olomouci Robert Gryga, v lednu 2020 pak předseda pražského vrchního soudu Jaroslav Bureš. U vrchních soudů se rozhodují v odvolání nejzávažnější kauzy.

 

Příští rok mohou mít nové předsedy také krajské soudy v Hradci Králové, v Českých Budějovicích, v Plzni i Městský soud v Praze, kde vyprší mandát Liboru Vávrovi. V roce 2021 přijdou obměny na krajských soudech v Brně či Ústí nad Labem.

 

 

TOP 09 znovu předloží novelu zpřesňující podmínky odvolávání vedoucích státních zástupců. Reaguje tak na avizovanou výměnu ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) za Marii Benešovou (za ANO).

 

Novela, kterou minulý rok odmítla Sněmovna, má zajistit, že nejvyššího státního zástupce lze odvolat pouze kvůli zákonným důvodům. "Nyní tak může vláda učinit bez vysvětlení důvodu," uvedl předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Podívejte se jak ČSSD odstartovala volební kampaň do europarlamentu:

tn.cz / ČTK