Rtuť v jídle

Pozor na dětskou výživu s tuňákem! Obsahuje množství jedovaté rtuti!

Dětská výživa Hamánek s obsahem tuňáka
Zdroj: Hamé, Getty Images
Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Aktualizováno 8.11. 2019 16:23
Téma:

Státní veterinární správa odhalila v dětské výživě obsah rtuti dalece přesahující bezpečné množství. Hámánek musí zmizet z prodejních pultů.

V průběhu běžné kontroly zdravotní nezávadnosti veterinární správa odhalila, že výrobek Hamánek Tuňák se zeleninou a bramborem o hmotnosti 190 g, obsahuje téměř třikrát vyšší množství rtuti, než udávají hodnoty téhož výrobku z předchozích let. Varování se týká šarže s datem výroby 15. 7. 2018, 1. 10. 2019 a 8. 10. 2019 a dobou minimální trvanlivosti do 13. 1. 2021, 1. 4. 2021 a 8. 4. 2021. Výrobcem je společnost Slovácká Fruta.

 

Vzhledem k tomu, že evropská ani národní legislativa neudává pevný limit pro obsah rtuti v dětské výživě, veterinární správa požádala o posouzení Státní zdravotní ústav. Ten konstatoval, že výrobek několikanásobně převyšuje tolerovanou týdenní dávku metylrtuti u malých dětí a výrobek je tak zdraví nebezpečný. Vysoký obsah rtuti byl naměřen i v tuňákovi ve vlastní šťávě původem z Ekvádoru, ze kterého se příkrm vyrábí.

Veterinární správa pozastavila distribuci výrobku a nařídila ho stáhnout z prodeje. Rozhodnutí se týkalo zhruba 4500 balení příkrmu, rozvezeného do řetězců Kaufland, Tesco či Albert, nebo internetového obchodu Mall.cz.

 


"V případě konzumace skleničky jednou týdně je tento výrobek naprosto bezpečný i pro malé děti a je plně v souladu se stanoveným limitem," uvádí společnost Hamé na svých webových stránkách a zároveň vyzývá spotřebitele, kteří si výrobek zakoupili, ale raději ho nechtějí konzumovat, aby kontaktovali zákaznický servis, a za případné nepříjemnosti se omlouvá.
 

TN.cz