Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Galerie Ztrácí podporu lidí?

"Hanba! Zmizte!" Křičeli v Doněcku na separatisty

Demonstrace proti separatistům v Doněcku - 2
Zdroj: Profimedia

Přímo před sídlem vlády samozvané Doněcké lidové republiky se v pondělí kolem 11. hodiny sešel dav demonstrantů. Ti požadovali, aby proruští separatisté okamžitě přestali provokovat ukrajinskou armádu. Premiér tzv. Doněcké lidové republiky Alexandr Zacharčenko se je marně pokoušel uklidnit.

Podle ukrajinských médiích se na demonstraci sešlo okolo pěti set lidí. Reportéři agentury AFP jejich počet odhadli na "více než 200". Demonstranti pocházeli z okrajových čtvrtí města ležících nedaleko doněckého letiště. Ty jsou nejčastěji terčem ostřelování ukrajinské armády. Podle obyvatel proto, že separatisté mezi jejich domy ukrývají munici a budují palebná stanoviště.

 

"Schováváte se za našimi zády!" skandovali obyvatelé Doněcku a obviňovali separatisty, že z nich dělají lidské štíty. "Hanba! Všichni táhněte!" skandovali jiní.

 

"Poslední dva týdny jsme nemohli pomalu ani opustit sklep!" řekla agentuře AFP demonstrantka Irina. "Prostě nás nechali našemu osudu."

 

GALERIE: V Doněcku demonstrovali proti proruským separatistům

1
/
4
Zdroj: Profimedia
Demonstrace proti separatistům v Doněcku - 1

 

Demonstranti požadovali, aby separatisté okamžitě přestali bojovat s ukrajinskou armádou nebo aby obyvatelům nejvíce postižených čtvrtí poskytli jiné ubytování. Nastěhovat se chtěli například do hotelů patřících nejbohatšímu Ukrajinci Rinatu Achmetovovi.

 

"Dejte nám bydlení, naše domovy jsou zničené!" skandovali demonstranti. Lídr Doněcké lidové republiky Alexandr Zacharčenko mezi ně přikulhal o berlích. Demonstranty se snažil uklidnit. Nabídl jim kupříkladu možnost nastěhovat se do novostaveb v jiné části města, ale podle deníku Kyiv Post není do těchto domů zavedena elektřina a plyn.

 

 

Zacharčenko demonstrantům slíbil, že ohledně ostřelování zavolá ukrajinskému prezidentovi Porošenkovi. Slíbil také pravidelnou výplatu penzí. Jedna penzistka si stěžovala, že pro svůj důchod musí každý měsíc cestovat 50 kilometrů na území kontrolované ukrajinskou armádou.

 

Někteří demonstranti se netajili tím, že litují, že v referendu podpořili separatisty. "Lidé byli zmatení, když pro ně hlasovali. A teď toho všichni litují. Protože nás podrazili, prostě podrazili. To je vše. Nikoho teď nezajímáme, nikdo se nestará, nikdo nás nevidí, nikdo nás nechápe," řekla televizi Euronews starší demonstrantka.

 

 

Objevili se i tací, kteří podporovali separatisty: "Je nutné zahájit ofenzivu, aby se ukrajinská armáda stáhla od naší čtvrti." řekla mladá žena, která se identifikovala jako Lena.

 

Když se Zacharčenkovi nepodařilo dav uklidnit, odvolal se na své zranění a odjel pryč v koloně automobilů. Demonstranti se po chvíli pokojně rozešli.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Boje na Ukrajině: Za poslední dva dny zemřelo 80 povstalců!

Za proruské separatisty bojují na Ukrajině i čeští žoldáci

Masakr v Doněcku. Na zastávku dopadl minometný granát!

Boje na Ukrajině odnesla i dětská nemocnice, dostala přímý zásah

Máme jasné důkazy o nasazení ruských vojáků, tvrdí Ukrajina

vbo TN.cz