Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

konflikt na horách

Handicapovanou dívku nepustili na vlek! Taky jsem člověk, plakala

Zdroj: TV Markíza

Nepříjemný konflikt mezi handicapovanou lyžařkou a zaměstnanci lyžařského střediska ve slovenské Lopušné dolině se odehrál v úterý dopoledne. Dívku postiženou dětskou mozkovou obrnou lyžující v doprovodu svého otce odmítli pustit na vlek. Podle areálu jsou za tím bezpečnostní důvody.

Osmnáctiletá Pavlína trpí dětskou mozkovou obrnou. Její velkou vášní je však lyžování, miluje zimu a hory a i když jí osud nedopřál jezdit na klasických lyžích jako ostatní, sport si velmi užívá. Píše o tom portál tvnoviny.sk.

 

S tatínkem ve středisku v Lopušné dolině lyžovala Pavlína už v pondělí, kdy bylo vše bez problému. V úterý už to ale bylo jinak. "Řekli, že nás na vlek prostě pustit nemůžou a na shledanou," sdělil dívčin otec.

 

Pavlínu to dohnalo až k pláči. Dívka by si samozřejmě přála, aby byla zdravá a mohla lyžovat jako všichni ostatní, za svůj handicap ale nemůže. "Také jsme lidé. Proč by nám měli bránit v tom si tam zalyžovat?" nechápe Pavlína.

 

"Šéf vleku tvrdil, že minulý rok kvůli nám měnili sedm kotev. Jenže my jsme tam loni vůbec nebyli," pokračuje tatínek. Podle lyžařského střediska má vykázání Pavlíny s doprovodem ale jiný důvod. "Nechceme dělat žádné rozdíly mezi zdravými a postiženými dětmi. Jenže na vlek, který tu máme, nemůžou lidé ve dvojici," prohlásil zaměstnanec.

 

 

V pondělí se prý zaměstnanci vleku nad dvojicí smilovali. "Pustili jsme je, protože nebylo tolik lidí. Jenže dneska už tu bylo pět lyžařských škol, nechtěli jsme, aby se stal nějaký úraz," sdělil jeden z pracovníků lyžařského areálu.

 

Pavlína ale lyžuje často ve spoustě jiných střediscích na Slovensku i v zahraničí a nikde takový problém nemají. Její nejbližší si vykázání ze sjezdovky vzali osobně. Šéf lyžařské služby vyjádřil nad případem lítost, avšak dodal, že jde o bezpečnostní opatření. "Kdyby se něco stalo, neseme za to zodpovědnost my," uvedl.

mj TN.cz