Pochybná medaile

Hasič, který si vymyslel záchranu, promluvil: Tohle na případu nesedí

Téma:

Zvláštní případ hasiče, který neprávem dostal medaili od prezidenta, nedokázal objasnit ani on sám. Podle policie si Milan Zadrobílek vymyslel záchranu ročního dítěte, za kterou získal ocenění Zlatý záchranářský kříž. To hasič potvrdil s tím, že se na této verzi s policisty "domluvili".

Dobrovolný hasič Milan Zadrobílek měl loni v lednu zachránit život ročnímu dítěti. Údajně byl svědkem dopravní nehody, při níž zůstal chlapeček uvnitř nabouraného auta. Na krku měl přeseknutou tepnu, Zadrobílek mu ale poskytl první pomoc a díky tomu se dítě podařilo zachránit.

 

Za to by si rozhodně ocenění Zlatý záchranářský kříž, které letos v dubnu převzal z rukou prezidenta Zemana, zasloužil. Jenže o dva měsíce později se ukázalo, že si zřejmě celou záchranu vymyslel. Podle policie neexistují žádné dokumenty o nehodě ani hospitalizaci ročního chlapce.

 

Sám Zadrobílek se k případu nechce příliš vyjadřovat, pro TV Nova se ale přece jen rozpovídal. "Domluvili jsme se s policií, že jsem u ničeho nebyl a nic se nestalo. Takže teď vám můžu říct jen to, že je to vymyšlený, to jsem podepsal," uvedl dobrovolný hasič.

 

I při dotazu na samotnou záchranu reagoval Zadrobílek podobně - stále opakoval slova o domluvě s policisty. Podle těch ale podvod potvrdil. "Devětadvacetiletý muž se k činu přiznal," sdělila TV Nova mluvčí královéhradecké policie Iva Kormosová.

 

 

Jestli doopravdy nějaký život zachránil, nechtěl hasič ani naznačovat. Na co však narážel, bylo "ztracení" dokumentů, které prý jeho čin potvrzovaly. "Stalo se něco? Stalo. Ale teď od toho nejsou dokumenty, asi vědí, proč. Naše starostka si vyžádala policejní spisy a žádný najednou nebyly. A od té doby to řeší policie," popsal Zadrobílek.

 

Netuší prý ani to, kdo ho nominoval. "Já jsem byl osloven Hradem, že jsem byl nominován, nevím kým a nevím proč. Říkal jsem, že se mi tam moc nechce, že se mi to nelíbí, ale byl jsem ukecán, abych se tam dostavil pro cenu. Nevím, jediná nominace mi přišla z Hradu," dodal hasič.

 

Podle policie měli Zadrobílka na ocenění navrhnout jeho kolegové ze sboru. Hasič ale tvrdí, že když je konfrontoval, odpověděli mu, že od nich nominace nevzešla. Spojil se s ním prý ale otec zachráněného dítěte, kontakt na něj už však nemá.

 

 

Jistou roli měl hrát také děkovný dopis, který byl plný gramatických chyb a podepsal ho doktor Hoffman z orlickoústecké záchranky. Nikdo takový tam ale nepracuje. "Přišel mně děkovný dopis od člověka, jehož jméno neexistuje," potvrdil Zadrobílek. Podle policie si dopis napsal sám.

 

"Já už s tím nechci mít nic společnýho, už jsem všechno odevzdal, je to vrácený i s omluvou, ať už od toho mám pokoj. Je to vymyšlený, to je závěr policie, tím to pro mě končí. Já jsem jenom lhář, kterej si to vymyslel. Ale myslíte, že by se tam normální člověk dostal, kdyby bylo všechno zfalšovaný? Jenom na to se ptám," uzavřel hasič.

epa TN.cz