sucho a vítr

Obří požár na Liberecku! Vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu

Martin Klícha
Martin Klícha
Publikováno 6. 4. 2020
Téma:

Na Liberecku byl vyhlášen kvůli rozsáhlému požáru 4. stupeň požárního poplachu, povoláno bylo speciální letadlo. Kvůli skokovému nárůstu případů lesních požárů se v Kraji Vysočina zakazuje jakékoliv pálení. Hasiči tam za jediný den řešili více než 80 případů. Vyjížděly i sbory dalších krajů.

V pondělí odpoledne byl kvůli požáru u obce Horská Kamenice vyhlášen již 4. stupeň požárního poplachu. Zasažena je plocha 500 x 300 metrů. "Pro letecké hašení byl na místu události povolán vrtulník z Prahy. Pro doplňování vody do cisteren máme tři čerpadla v řece Jizera. Na místě zasahuje 22 jednotek," informovali hasiči Libereckého kraje.

 

Na místo bylo také povoláno letadlo LHS z Mnichova Hradiště, které muselo opakovaně provést shoz hasební látky na požářiště. Počet jednotek se k večeru zvýšil na 25. Likvidaci požáru komplikoval silný vítr, hasiči museli zasahovat v dýchací technice. Hasičům se nad plameny podařilo zvítězit, místo ale nemohli opustit ani ve večerních hodinách. Před desátou hodinou večer bylo rozhodnuto, že na místě přes noc zůstanou tři jednotky, které dohlédnou na požářiště. V osm ráno se pak hasiči vrátí a budou opět pokračovat ve své práci.

 

 

Zvláštní stupeň poplachu je vyhlašován například v případě, že požár ohrožuje více jak 1000 osob, celé obce nebo plochy území nad kilometr čtvereční.

 

GALERIE: Kvůli rozsáhlému požáru na Liberecku byl vyhlášen 4. stupeň požárního poplachu

1
/
6
Zdroj: HZS Libereckého kraje
Kvůli rozsáhlému požáru na Liberecku byl vyhlášen 4. stupeň požárního poplachu - 2

 

"Na základě skokového navýšení hlášených požárů lesních porostů a luk požádal ředitel Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina Jiří Němec hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka o přijetí okamžitých omezujících opatření na území celého Kraje Vysočina. Důvodem je dlouhotrvající sucho, násobně vyšší aktivita obyvatelstva v mýcení lesů a pálení odpadu v zahrádkářských koloniích. Hasičský záchranný sbor Kraje Vysočina aktuálně plní klíčové úkoly související s omezením šíření COVID-19. Využití jeho kapacit a zdrojů je na hranici možností," informovali v pondělí odpoledne hasiči Kraje Vysočina. Během jediného dne vyjížděli k více než 80 případům.

 

Problémy byly ale i jinde. V pondělí odpoledne přijala tísňová linka hlášení o požáru lesního porostu u Hoštic nad Labem, hasiči Ústeckého kraje na místo vyslali pět jednotek. Kvůli tomu byl také vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu.

 

Podle hasičů hořel lesní porost a složené dřevo, požár se rozšířil na plochu 300 x 300 metrů. Podle dostupných informací se jedná o nezvládnuté pálení.

  

GALERIE: Požár lesního porostu v Hošticích nad Labem

1
/
3
Zdroj: HZS Ústecký kraj
Požár lesního porostu v Hošticích nad Labem - 1

 

"Evidujeme větší počet požárů lesního porostu nebo trávy. V současnosti je poměrně sucho a větrno, omezte pálení na minimum," apelovali hasiči Ústeckého kraje na sociálních sítích.

  

Největší požár ve Středočeském kraji řešili hasiči u obce Kozohlody na Kutnohorsku. "Vyhlášen byl třetí stupeň poplachu, protože na místo bylo nutné povolat větší množství cisteren k hašení. Celkem u události zasahovalo 15 jednotek. Požár se rozrostl na plochu 2,5 ha lesní hrabanky. Hasičům kromě špatně přístupného terénu komplikoval zásah také vítr," popsali.

  

GALERIE: Požár u obce Kozohlody

1
/
6
Zdroj: HZS Středočeského kraje
Požár u obce Kozohlody - 6

 

Obdobná situace se stala kolem desáté hodiny u Křivsoudova na Benešovsku. Devět jednotek hasilo několik ohnisek po pálení po lesní těžbě. U Vlkančic pak hořela tráva v lese, na místě zasahovalo deset jednotek. I tam komplikoval situaci silný vítr, který oheň rozfoukával.

 

 

Problémy s požáry v lese ohlásili také hasiči Pardubického kraje. Jeden požár se rozhořel u Pěšic na Orlickoústecku. "Plameny se tu rozšířily po kácení stromů na mýtinu i složené dřevo. Na místo míří vyšetřovatel a pravděpodobně padne i pokuta. Požár mají hasiči naštěstí již pod kontrolou," sdělili hasiči na sociálních sítích.

 

Další jednotky pak vyjely k Řetové na Orlickoústecku, kde hořel les o rozloze zhruba 50 x 10 metrů.

 

"Na Blanensku se dnes hasiči nezastavili. Během odpoledne už vyjeli k 10 požárům. V 8 případech šlo o požáry porostů a celkově 7x byl na Blanensku během odpoledne vyhlášen 2. stupeň požárního poplachu. To je velmi neobvyklé," informovali k večeru hasiči Jihomoravského kraje.

 

Hasiči vyjížděli také k požáru lesa nedalko Humpolce:

Související témata:
TN.cz