Nebezpečí

Hasiči často vyjíždějí k požárům komínů. Češi zanedbávají údržbu

Petr Brzek
Petr Brzek
1.12. 2020 13:52
Téma:

Hasiče znovu ve velkém zaměstnávají požáry špatně udržovaných a nevymetených komínů. Od začátku topné sezóny jde jen na východě Čech o 30 případů. Hradečtí hasiči vyjížděli za poslední týden kvůli neudržovaným komínům šestkrát. V takových případech může pojišťovna krátit pojistné plnění.

Pří pohledu na některé komíny se člověk diví, že nehoří mnohem víc. V jednom chybí cihla, další má spáry, že se do nich vejde prst. A je nutné dávat pozor, aby nefoukalo. Během krátké chvíle se teplota v komíně vyšplhá na tisíc stupňů Celsia.

 

"Těleso komína může prasknout, a i když nezpůsobí požár, spaliny mohou obyvatele otrávit,“ uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková.

 

 

Vydrolená spára naposledy způsobila požár chaty v Seči na Chrudimsku. Byla právě rekonstruovaná, ale prohlídka komínu byla podle vyšetřovatelů nedbalá. Majitelka byla zrovna na nákupu, takže oheň se mezitím rychle rozšířil. Škoda přesahuje dva miliony korun.

 

V Potštejně na Rychnovsku majitele překvapil zazděný trám v komíně. Hasiči ale přijeli včas a uchránili tak dům v hodnotě deseti milionů korun.

 

Kontrolu musí provést jednou ročně osoba odborně způsobilá.
I během letošní topné sezóny majitelé povinnou kontrolu komínů podcenili. Na Královéhradecku hasiči vyjížděli už čtrnáctkrát, sousední Pardubický kraj má ještě o dva výjezdy víc.

 

 

Díla některých východočeských kutilů přímo nahánějí strach. Roury v rozpraskaných omítkách netěsní a všude kolem je hodně hořlavého materiálu. Tyto komíny majitelé nevymetali roky a pak už žádné čištění zázrak neudělá. Na řadu přichází frézování a umístění nové vložky. To stojí i okolo třiceti tisíc korun.

TN.cz