významné ocenění

Hasiči jsou andělé, hlásí Evropa! Za záchranu katedrály dostali cenu

Požár katedrály Notre-Dame
Zdroj: Profimedia
Hasiči bojovali s plameny
Téma:

Pařížští hasiči před měsícem statečně bojovali devět hodin s požárem, který zachvátil katedrálu Notre-Dame. Organizace Europa Nostra se jim proto rozhodla udělit cenu kulturního dědictví, za jejich odhodlání a vítězství nad požárem. Podle organizace jsou to strážní andělé, díky kterým katedrála stále stojí.

V pondělí 15. dubna nejen Francii, ale celý svět vyděsil mohutný požár, který vypukl v katedrále Notre-Dame. Během pár hodin se požár rozšířil a všichni jen přihlíželi tomu, jak ničí jednu z nejoblíbenějších památek Paříže.

 

Po celou dobu se hasiči snažili oheň dostat pod kontrolu a budovu zachránit. To se jim také po devíti hodinách podařilo. Plameny však zničili štíhlou centrální věž, která se zřítila, dále také dřevěný interiér a střechu katedrály. I přes to hasiči zabránili tomu, aby se budova zřítila celá.

 

A jejich odvaha uchvátila celý svět. Organizace Europa Nostra, která se zabývá ochranou kulturního dědictví v Evropě, se rozhodla společně s Evropskou komisí pařížským hasičům udělit cenu. Podle nich si ji hasiči zaslouží, a to především za jejich odvahu a vítězství nad plameny.

 

 

"Udělením tohoto vysokého vyznamenání si celá Evropa přeje vzdát hold pařížskému hasičskému sboru, který vykonal skutečný zázrak a jsou to strážní andělé Notre-Dame. Pařížskému hasičskému sboru, který se choval pokorně, diskrétně a prokazoval svou nesmírnou odvahu a mimořádnou obětavost, se podařilo zachránit budovu před kolapsem," řekl Plácido Domingo, ředitel Europa Nostra.

 

Evropský komisař pro školství, kulturu, mládež a sport Tibor Navracsics dodal, že museli hasiči čelit tváří v tvář plamenům, které byly téměř deset metrů vysoké. "Pařížskému hasičskému sboru pracujícímu v dokonalé koordinaci s policií a dalšími službami, se podařilo zachránit duchovní a emocionální prvek Paříže a Francie, který sám o sobě představuje společné dědictví pro celou Evropu," řekl Navracsics.

 

Vyznamenání bude představeno hasičům 29. října Plácidem Domingem a Tiborem Navracsicsem. Samotnou cenu obdrží hasičský sbor na slavnostním udělování cen Heritage awards, které se bude konat při příležitosti Kongresu evropského dědictví organizovaném Europou Nostrou pod záštitou francouzského prezidenta Emmanuela Macrona s podporou Evropské komise.

 

Během večera získají své ceny i další vítězové, kteří budou vyhlášeni organizací 21. května, informovala Europa Nostra na svých webových stránkách.

 

Připomeňte si, jak hasiči zachraňovali katedrálu Notre-Dame:

reg TN.cz