Vyprahlé Česko

Hasiči měli přes prázdniny víc práce, plameny zabily 12 lidí!

Téma:

Mimořádně náročné léto mají za sebou hasiči - vyjížděli k téměř 28 tisícům zásahů. Za posledních 10 let je to druhý nejvyšší počet. Nejčastěji zasahovali kvůli horkému a suchému počasí u hořících polí a lesů. Na následky letních požárů zemřelo 12 lidí.

Požáry, kdy mohutné plameny polykaly majetek za miliony korun. Vážné dopravní nehody, při kterých se umíralo. Hořící pole a lesy. Po bouřkách a přívalových deštích zatarasené silnice, zaplavené sklepy. Hasiči tak jen za prázdniny napočítali osmadvacet tisíc výjezdů do terénu.

 

Obvyklý denní průměr - tři sta - tak stoupl na téměř čtyři sta padesát. Hlavně kvůli požárům v přírodě. "Do statistik se zapsaly jak rozsáhlé lesní požáry, tak také drobnější zahoření trávy ve městech, v okolí silnic a železničních tratí," vypočítává mluvčí olomouckých hasičů Vladimíra Hacsiková.

 

 

A to kvůli nebývalému suchu. Požárů v přírodě bylo letos nezvykle hodně - oproti loňsku dvaapůlnásobně víc. Stačilo odhodit nedopalek a rychle se rozšiřující plameny musely krotit často i desítky hasičů. Jako u Otaslavic na pomezí Olomouckého a Jihomoravského kraje, kde hořelo pět hektarů lesa.

 

Vysoké teploty si navíc vyžádaly hlavně u požárů větší počet zasahujících hasičů. Kvůli horku se totiž museli častěji střídat, hrozila jim dehydratace.

 

 

Hasičům navíc na mnoha místech chyběla voda. Takřka prázdná koryta řek byla velkou komplikací. Hasiči museli vodu dovážet kyvadlově nebo hasit ze vzduchu.

 

Vůbec nejnáročnější pro hasiče byl předěl prázdninových měsíců. Jednatřicátého července a prvního srpna vyjížděli k více než 140 požárům. Mimořádně náročný byl i ten v Horním Maršově, kde hořela střecha zámku.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

pez, Petr Zapletal TN.cz