pomoc seniorům

Nakažené seniory zachrání v domově na Vysočině hasiči, nemoc se jim zhoršuje

David Pik
David Pik , Petra Bílková
Publikováno 31. 3. 2020
Téma:

Ve speciálním domově pro seniory trpící demencí v Břevnici u Havlíčkova Brodu, kde jsou nakaženi koronavirem téměř všichni klienti a většina jejich ošetřovatelů, pomáhají hasiči. Vedení domova se také hlásí první dobrovolníci, kteří by měli začít pracovat jako ošetřovatelé. Zdravotní stav některých seniorů se nadále zhoršuje.

Jedna z klientek zemřela. Další stále leží ve vážném stavu v havlíčkobrodské nemocnici. Zbylých 18 nemocných seniorů z celkem 20 zůstává v domově pro seniory. Zdravotní stav některých nakažených se ale zhoršil.

 

"U někoho jsou zvýšené teploty a celková únava a malátnost," uvádí Hana Hlaváčková, ředitelka Domova pro seniory Havlíčkův Brod.

 

 

V domově od ranních hodin 31. března začali posledním šesti zdravým ošetřovatelům pomáhat hasiči. Armáda pomoc odmítla. "Hasiči budou pomáhat personálu domova s dezinfekcí ploch, podlah, vydáváním obědů," řekla Petra Musilová, mluvčí HZS Kraje Vysočina.

 

Všichni musí dodržovat přísná protiinfekční opatření. Uvnitř domova musí používat ochranné obleky. Přímo v areálu domova postavili hasiči úplně novou speciální dezinfekční linku. Navíc se domovu hlásí dobrovolníci na pozice ošetřovatelů, někteří z nich se už dokonce zaškolují.

 

 

"Já jsem hrozně překvapená a hrozně bych chtěla poděkovat. Hlásí se nám nečekané množství dobrovolníků," dodává ředitelka. Úplná karanténa byla hygieniky v celém zařízení vyhlášena nejméně na dobu 14 dnů.
 

TN.cz