ohrožení prostředí

Hasiči řešili hned dva výrazné úniky nafty a chemikálií do přírody!

Převrácený vozík s postřikem proti kůrovci
Zdroj: HZS Pardubického kraje
Martin Klícha
Martin Klícha
Publikováno 2. 6. 2020
Téma:

V pondělí vyjížděli hasiči hned ke dvěma událostem, při kterých řešili únik nafty a chemikálií. V prvním případě šlo o únik nafty z lokomotivy, jejíž nádrž se roztrhla i při manilupaci. V druhém případě se pak do rybníka převrhl vozík s insekticidy.

Hasiči zasahovali na železnici v Rybništi, kde z vykolejené lokomotivy uniklo větší množství nafty. Odhadem to mohlo být 1000 litrů. Nádrž bylo třeba zatmelit, na řadu přišly také sorbční dečky a sorbent.

 

Pak ale přišla další rána. "Při následné manipulaci lokomotivy železniční jednotkou došlo k roztržení nádrže a do půdy uniklo další množství nafty. Únik byl zachycen v rákosu za místní hasičskou zbrojnicí. Po zvednutí lokomotivy bude půda odbagrována," sdělili hasiči Ústeckého kraje.

 

Další případ pak řešily jednotky hasičů Pardubického kraje u obce Vápenný Podol, kde se převrátil vozík do rybníku. Na vozíku byl barel o objemu kolem 1000 litrů, ve kterém bylo asi 400 litrů insekticidního prostředku, který se používá proti kůrovci.

 

 

"Barel spadl do rybníku i s vozíkem. Hasiči ihned barel zajistili, aby z něho postřik neunikal. Podařilo se jim nádobu utěsnit tak, že uvnitř zůstalo asi 200 litrů postřiku," informovala mluvčí hasičů Vendula Horáková.

 

I tentokrát byli na místo povoláni odborníci, hasiči použili norné stěny a sorbent, aby zabránili dalšímu šíření insekticidu do okolí. "Do vody uniklo kolem 150 až 200 litrů insekticidu. Z rybníku byly odebrány vzorky na expertízu. Rybník je i nadále sledován kvůli možnému úhynu ryb," doplnila Horáková.

TN.cz