Líbí se vám?

Hasiči sundají 15 let staré uniformy, nové navrhla univerzita. ANKETA

Návrh nových hasičských uniforem - 5
Zdroj: Technická univerzita v Liberci, Aleš Jungmann
Nové uniformy by měli hasiči začít nosit v roce 2022.
Jan Pánik
Jan Pánik
Publikováno 30. 11. 2019
Téma:

Hasiči se po více než patnácti letech rozhodli změnit své uniformy. Za návrhem těch nových stojí návrháři z Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci. Mají být z pohodlnějšího materiálu, aby v něm požárníci mohli chodit po celý den a po celý rok.

Nové uniformy by měli hasiči začít nosit v roce 2022. Nejedná se ale o stejnokroj, který mají na sobě požárníci při samotných záchranných akcích. Je určen především pro pracovníky v kancelářích, na služební cesty nebo pracovní schůzky. 

 

Hasiči mají tyto uniformy ve své výbavě už čtvrt století, žádnou inovací pak neprošly už více než patnáct let. Nové mají být pohodlnější, použitý materiál je proto komfortní, přitom však odolný, nemačkavý a nenáročný na údržbu. 

 

Anketa

Líbí se vám návrh nových hasičských uniforem?

Hlasovalo 351 lidí.

 

Návrh pochází z dílny Katedry designu Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci. Návrháři Zuzana Veselá a Ondřej Ludín hledali inspiraci v české i československé historii. "Zajímalo nás řešení a zpracování stejnokrojů a pracovních oděvů u zahraničních sborů a celkový vzhled hasičských pracovních uniforem ve světě," popsala na stránkách univerzity spoluautorka návrhu Zuzana Veselá z katedry designu.

 

 

"Nad referenčními vzorky můžeme říci, že fakulta splnila dané zadání nad očekávání dobře, a věříme, že spolupráce s fakultou bude i nadále pokračovat až do úspěšného zavedení nového stejnokroje," řekl Martin Kučera z generálního ředitelství hasičů.

 

V první fázi hasiči plánují zadat do výroby zhruba 300 zkušebních uniforem. V druhé polovině příštího roku je pak nechají otestovat přímo členy hasičského sboru. V oficiální výstroji by se pak měly objevit na začátku roku 2022.

 

GALERIE: Návrh nových uniforem pro hasiče

1
/
5
Zdroj: Technická univerzita v Liberci, Aleš Jungmann
Návrh nových hasičských uniforem - 5

TN.cz