Výstraha před požáry

Hasiči varují před požáry! Tady jsou základní pravidla

požár lesa při pálení klestí
Zdroj: Mediafax
Ilustrační foto
Téma:

Hasiči varují před požáry v období léta, kdy panují horké teploty a sucho. Důležité je dodržovat základní preventivní opatření. Jak se požárům vyhnout a co proto udělat?

Hasiči v uplynulých týdnech vyjížděli k vysokému počtu požárů. Jen během minulého týdne bylo zaznamenáno 586 požárů s odhadovanou celkovou škodou přes 45 milionů, zraněno bylo podle statistik Hasičského záchranného sboru celkem 32 lidí.

 

Během letních měsíců dochází k požárům v České republice nejvíce. Jednotky požární ochrany vyjíždějí k únikům nebezpečných látek, otevírání uzavřených prostor, likvidaci nebezpečného hmyzu a dopravním nehodám. V loňském roce zasahovali hasiči o prázdninách u 2846 požárů, při kterých bylo zraněno 222 osob a 12 lidí zemřelo.

 

 

Příčinami vzniku požárů jsou často technické závady nebo lidská nedbalost. Mezi časté letní zásahy hašičů patří likvidace požárů lesních porostů způsobené rozděláváním táborových ohníčků, požáry na polích vzniklé jiskrami od zemědělské techniky nebo od zahozených nedopalků od cigaret do trávy.

 

Základní prevence proti požárům

V přírodě je důležité se vyhnout použití sirek, zapalovačů nebo vařičů, jiskry vhozené do jehličí můžou způsobit požár. V lesích je zakázáno po celý rok kouřit.

 

Rozdělávat a udržovat otevřené ohně je dovoleno pouze na vyhraněných místech a 50 metrů od kraje lesa, jinak hrozí pokuty do výše 15 000 Kč, sankce mohou ale dosáhnout až 25 000 Kč. Od otevřeného ohně se neodchází, po vyhoření je potřeba ohniště důkladně zalít vodou a spáleniště zasypat zeminou.

  

 

Zákaz platí i pro vypalování porostů a trávy, které je nelegální a pokuta může být až 25 000 Kč. Při spalování většího množství biologického odpadu nebo spalování klestí je nutné předem tuto činnost nahlásit hasičům. Důležité je také dávat pozor na lihové nebo propanbutanové vařiče. Propan-butan je těžší než vzduch, může se hromadit v prohlubních nebo u země a tím zvyšuje riziko požárů či výbuchu. Lahve s plynem je potřeba umístit do větraných a přístupných prostorů.

 

Ve vysokých teplotách bychom se měli vyhnout manipulaci s hořlavými kapalinami, hrozí zde odpařování a může dojít k riziku vznícení nebo výbuchu hořlavých plynů. Vyšší teploty také zvyšují riziko otravy oxidu uhelnatým nesprávným používáním plynového ohřívače vody. Riziko požárů může vzniknout i při přiblížení rozžhaveného výfuku automobilu k suché trávě nebo jiným hořlavinám. Pozor bychom si měli dát i na parkování v přírodě.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
reg TN.cz