Volební zajímavosti

Volby ve znamení problémů. Zásah policie i vyplavený statistický úřad

Téma:

Epidemie, ale i prasklá voda nebo pochybnosti o zdravém rozumu. To jsou faktory, které mohly ovlivnit letošní hlasování. Ve strašnické ulici Na Padesátém došlo v sobotu krátce před třetí hodinou ráno k havárii. Valící se voda vyplavila garáže i výtahové šachty v ulici, kde sídlí také Český statistický úřad.

V pražských Strašnicích v noci na sobotu prasknul vodovod a aktuálně možná nejdůležitější úřad – tedy Český statistický úřad (ČSÚ) se ocitnul pod vodou. Ta naštěstí zatopila jen podzemní patro.

 

Voda garáže a výtahovou šachtu vyplavila zhruba ve tři hodiny ráno. Ještě v odpoledních hodinách se ale pracovalo na jejím odklizení. Obyvatelé Prahy 10 dočasně zůstali bez dodávek vody.

 

"Vypadá to, že šlo o havárii vody v té oblasti, v ulici Na Padesátém. Voda se tam dostávala poměrně intenzivně," řekl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. "Havárie vody nemá na zpracování volebních výsledků žádný vliv," ujistil mluvčí ČSÚ Jan Cieslar.

 

 

Povinnost rozestupů nebo nasazených roušek většina voličů splnila. Našly se ale i černé ovce – například žena na Znojemsku.

 

"Byla vyzvána okrskovou volební komisí k tomu, aby si ji nasadila, neučinila tak. Bylo jí umožněno odvolit a následně ten přestupek byl zadokumentován a předán správnímu úřadu," popsal náměstek ministra vnitra Petr Mlsna.

 

Nebyl to jediný problém volební komise s voliči. V Chrudimi dokonce musela zasahovat policie. Obrátil se na ni muž, který tvrdil, že volební komise odmítla jeho manželku pustit k volbám. Jenže se na konec ukázalo, že žena je pravděpodobně nesvéprávná.

 

 

To bezproblémově dopadly volby v jedné z nejmenších obcí České republiky, Hostějov na Uherskohradišťsku. Tradičně tam volí většina obyvatel, letos hlasovalo přes 70 procent obyvatel obce.

 

Ve vsi je jen 34 lidí, kteří letos mohli volit. Podle předsedkyně tamní volební komise z nich k volbám přišlo 24. I proto byla právě tahle obec jednou z prvních, kde bylo kompletně sečteno. Trvalo to necelých pět minut.

Marek Bruna, kvo TN.cz