ekologická havárie

FOTKY KATASTROFY: Slavnou pláž ohrožují tisíce litrů uniklé ropy!

Ropa unikla do oceánu - 1
Zdroj: Profimedia

Kalifornie bojuje s následky úniku 400 tisíc litrů ropy do oceánu. Vytekla z poškozeného ropovodu a zasáhla oblast poblíž populární pláže v Santa Barbaře. V současnosti se ropná skvrna táhne 14 kilometrů podél pobřeží. Guvernér Kalifornie vyhlásil stav nouze.

K havárii došlo v úterý poblíž známé pláže v Santa Barbaře, severozápadně od Los Angeles. Ve čtvrtek kalifornský guvernér Jerry Brown vyhlásil stav nouze. Podle něj to státu umožní mobilizovat všechny dostupné zdroje.

 

Záchranáři rozmisťují ve vodě norné stěny, aby zabránili dalšímu šíření několikakilometrové skvrny, a ropu sbírají pomocí hladinových sběračů. Další čety, které jsou oblečené v bílých ochranných oděvech, čistí písek a skály, a to především v místech, kde hnízdí ptáci.

 

 

Podle ekologických organizací nejsou vyloučeny ani dlouhodobé následky havárie. "Je důležité si uvědomit, že tento pruh kalifornského pobřeží je jedinečný. Je krásný a neposkvrněný. Proto je (havárie) více než nepříjemnost, je to prostě katastrofa. Bereme to velmi vážně," řekla televizi NBC Doreen Farrová z dozorčí rady okresu Santa Barbara.

 

 

Ropovod vede pod zemí souběžně s pobřežní dálnicí. V úterý praskl a ropa se tak dostala do moře, unikala několik hodin. Podle společnosti Plains American Pipeline, která ropovod provozuje, jí mohlo vytéct až 400 tisíc litrů. Přibližně 80 tisíc se dostalo až k pobřeží. Ropovod je v současnosti uzavřený.

 

 

Pláže u Santa Barbary jsou oblíbeným rekreačním místem, které každý víkend navštíví tisíce lidí. Mimo to je ale Santa Barbara i dějištěm nejhorší ropné havárie v dějinách USA. V roce 1969 tady po výbuchu vrtné plošiny vyteklo do oceánu několik milionů litrů ropy. Úterní havárie je nejhorší za posledních dvacet let.
 

Související témata:
mom TN.cz