Slavná káznice

Havel, Duka a teď Řepka. Na Borech seděla řada slavných lidí!

Kdo seděl ve věznici Bory
Zdroj: Profimedia
Tomáš Řepka je ve věznici Bory - ilustrační foto

Když Tomáš Řepka před dvěma týdny nastupoval do vězení, asi netušil, že se bude hodně brzy "stěhovat" do jiného kriminálu. Podle dostupných informací totiž fotbalistu převezli do věznice v Plzni na Borech. A Řepka není zdaleka první známou osobností, která si pobyla ve zdejších celách.

Plzeňská věznice má totiž dlouhou a pohnutou historii. První trestanci sem totiž zamířili už v druhé polovině 19. století - brány káznice se otevřely už v roce 1878.

 

A je proto jen logické, za 141 let si tu pobyla i řada "prominentních" vězňů. A to jak za dob Rakouska-Uherska, tak později za první republiky, protektorátu i vlády komunistů.

 

Své si tu "odseděl" například pozdější prvorepublikový ministr financí Alois Rašín nebo básník a kritik Stanislav Kostka Neumann.

 

 

Po roce 1948, kdy se moci u nás chopili komunisté, se Bory staly místem teroru, kde dozorci vězně mlátili a týrali za smyšlené prohřešky a dostávali odměny podle toho, kdo byl tvrdší.

 

V této době se také na Borech odehrála jediná poprava v dějinách věznice - po vykonstruovaném procesu tu na dvoře v červnu 1949 oběsili válečného hrdinu Heliodora Píku.

 

Za komunistické éry si na Borech pobyla spousta disidentů a lidí, kteří byli pro režim nepohodlní. Například pozdější prezident Václav Havel, arcibiskup a kardinál Dominik Duka nebo porevoluční ministr zahraničí Jiří Dienstbier.

 

 

Po roce 1989 se na Borech "zastavil" například Jiří Kajínek, který nedaleko věznice spáchal svůj nejslavnějš zločin - dvojnásobnou nájemnou vraždu.

 

Nějaký čas tam strávil i Lukáš Nečesaný, kterého nedávno soud definitivně zprostil obžaloby za pokus vraždy kadeřnice.

 

Pusťte si reportáž o nástupu Tomáše Řepky do vězení:

 

pez TN.cz