Názor ministra

Havlíček: Buď doma do Vánoc, nebo chodit ve "skafandru," ale žít

Vondřichová
Kristýna Vondřichová, Linda Nguyenová
18.2. 2021 21:13
Téma:

Vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) ve čtvrtečních Televizních novinách prohlásil, že Česko má pouze dvě cesty, jak se s pandemií poprat. Buďto zůstane u přísných omezení a totálního lockdownu, nebo se restrikce pomalu a s rozumem uvolní a znovu se otevřou obchody, služby a volnočasové aktivity.

Jestli ve vládě převládá názor, že by se měly otevřít další obchody, nebo raději děti navrátit do škol, ministr Havlíček neupřesnil. Podle jeho názoru si nelze jen tak vybrat jedno nebo druhé.

 

"Jde o to férově zvážit, že když něco dootevřeme, protože maloobchody jsou z půlky otevřené a ta druhá půlka funguje trochu samizdatově, na populaci už to asi velký vliv mít nebude," vysvětlil vicepremiér.

 

 

Češi dle jeho slov mají pouze dvě možnosti, jak z pandemie vyváznout. "Pojďme se totálně zaizolovat a budeme do Vánoc doma a čísla začnou klesat, nebo vytvoříme paralelní režim, budeme testovat, očkovat, používat respirátory, roušky, dezinfekce a postupně začneme oživovat volnočasové a obchodní aktivity," předložil možné varianty.

 

Podle Havlíčka je třeba postupovat pozvolně. "Buď budeme doma a nakupovat přes internet, nebo budeme chodit takřka ve skafandru, ale budeme si moci nakoupit, co chceme," shrnul ministr.

 

 

Jestli jeho návrh na "dootevření" maloobchodů podpoří i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), Havlíček neprozradil. Naznačil ale, že fatální problém to pro šéfa zdravotnického resortu nepředstavuje.

 

"Tím spíš, když vidíme v obchodních centrech tlačenice lidí před páskou, za pásku nemohou a páska tam být musí, abychom nevytvářeli nefér konkurenční prostředí. Hájím hospodářství, ale respektuji i názor ministerstva školství," shrnul vicepremiér nejspíš s odkazem na čtvrteční vyjádření svého kolegy z vlády.

 

"Pokud je návrat žáků do škol skutečnou prioritou nejen pro MŠMT, tak jiné změny opatření (např. otevření obchodů) nejsou možné a zvýšení sociálních kontaktů při návratu do škol musí být vyváženo povinným testováním ve výrobních firmách a maximálním využíváním home office," uvedl ministr školství Robert Plaga (za ANO).

TN.cz