SENIOŘI BEZ ROUŠEK

260 seniorů riskovalo na soutěži! V sále bez roušek, kraj dává ruce pryč

Nesprávně nasazené roušky na hromadné akci
Zdroj: Olomoucký kraj
David Mimra
David Mimra
Publikováno 18. 9. 2020
Téma:

Na olomouckém Výstavišti Flora vyhlásili Babičku Olomouckého kraje roku 2020. V hledišti mělo několik důchodců špatně nasazenou roušku. Na pódiu ji podle zveřejněných fotografií neměl nikdo. Chybí také alespoň bezpečné rozestupy. Olomoucký kraj i organizátorka tvrdí, že soutěž proběhla za přísných hygienických opatření.

Od čtvrtka 10. září platí na celém území Česka plošná povinnost nosit roušku v interiéru. Platí jen několik výjimek. I přes tato opatření se 15. září v Olomouci uskutečnila soutěž Babička roku, kde neměly důchodkyně na jevišti roušku a v publiku zase bezpečný rozestup.

 

Fotografie ze soutěže jsou zveřejněné na internetových stránkách kraje. “I přes všechny těžkosti způsobené koronavirem a neustále se měnícími opatřeními se nám podařilo uspořádat pátý ročník akce, která už na Hané zdomácněla. Nadšení přítomných seniorů je pro mě odměnou,“ řekla za organizátory Milena Hesová, ředitelka Krajské rady seniorů Olomouckého kraje.

 

 

I když se v propagačním článku píše, že akce proběhla za přísných bezpečnostních opatření, podle fotografií to tak nevypadá.

 

 

V uzavřených prostorech by měl mít nasazenou roušku každý a stále. “Ministerstvo zdravotnictví reaguje na zhoršující se epidemickou situaci a od čtvrtka 10. září zavádí povinné nošení roušek až na některé výjimky ve všech vnitřních prostorách staveb mimo bydliště a ve společných prostorách škol,“ uvedlo ministerstvo na svých internetových stránkách.

 

 

 

Olomoucký kraj v akci žádný problém nevidí. "Pokud jde o Babičku roku, tak vzhledem k charakteru akce si pan hejtman dopředu u pořadatelů ověřoval, zda je akce hygienicky zajištěna a bude probíhat dle platných pravidel a hygienických opatření. To se také stalo a akce proběhla zcela v pořádku dle platných nařízení a opatření vlády," uvedla mluvčí Olomouckého kraje Eva Knajblová.

 

Organizátorkou akce byla Milena Hesová z krajské Rady seniorů. Ta tvrdí, že v sále bylo pouze 260 diváků a dodrženy byly všechny předpisy. Na pódiu neměly důchodkyně roušku proto, že se na ně podle organizátorky vztahuje výjimka. Jde prý o umělce. "Všichni měli roušky, všem jsme u vchodu změřili teplotu, všichni použili dezinfekci. Na dveřích bylo ponaučení, jak se mají chovat. Umělci a vystupující roušky mít nemusí. Nejsem si vědoma, že bych porušila něco, za co bych se měla omlouvat,“ řekla Hesová.

 

Anketa

Šlo podle vás o zbytečný hazard se zdravím seniorů?

Hlasovalo 967 lidí.

 

Jak snadno se mohou zranitelní důchodci nakazit, přitom dokazuje hned několik nedávných případů. V sanatoriu v Holicích na Pardubicku se nakazilo více než 100 lidí pravděpodobně při muzikoterapii v uzavřeném prostoru. Podobně se Covid-19 šířil i v soukromém domově důchodců v Úpici na Trutnovsku.

 

Podívejte se na reportáž ze soukromého sanatoria v Holicích na Pardubicku.

 

Související témata:
TN.cz