Návštěva libereckého kraje

Hejtman se zlobí: Prezidentské cesty jsou kampaň, platí ji kraje

Téma:

Prezident Miloš Zeman dnes zahájil třídenní návštěvu Libereckého kraje. Jeho hostitel, hejtman Martin Půta, dnes nepřímo naznačil, že návštěvu Miloše Zemana v regionu vnímá jako součást prezidentské kampaně, za peníze krajského úřadu. Od příštího prezidenta bude chtít zásadní změnu. Tedy, aby se Hrad finančně podílel na prezidentských návštěvách v krajích.

Cesty Miloše Zemana do krajů libereckému hejtmanovi Martinu Půtovi přijdou jako drahé výlety. "Tahle jeho návštěva je v tomto volebním období pátá. A vždy to bylo více než více 300 000 korun," řekl TV Nova hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

 

Někteří jeho náměstci si raději na dobu prezidentovy návštěvy našli jiný program a svým názorem na prezidentskou návštěvu se netajili. "Mohu být rád, že jsem na pracovním jednání ve Švýcarsku, kde je jiná politická kultura a nemusím trávit čas na setkání s Milošem Zemanem v Libereckém kraji," napsal na sociální síť náměstek hejtmana Marek Pieter.

 

Poslední cestu prezidenta do kraje si hejtman vykládá jako Zemanovu politickou kampaň za cizí peníze. "Ať si o tom udělá obrázek každý sám. Já pevně věřím, že po prezidentské volby s novým prezidentem, ať už to bude kdokoliv, dojdeme k nějaké dohodě, jak by se na těch návštěvách mohla finančně podílet i Kancelář prezidenta republiky," dodal Půta.

 

 

Prezident Zeman se během prvního dne své cesty po kraji otázkám novinářů vyhýbal. Jeho mluvčí ale slova o kampani na cizí účet odmítl.

 

"Vylučuji, že by šlo o kampaň. Pan prezident pozval na letní měsíce všechny hejtmany na zámek v Lánech a tam bude příležitost tyto věci prodebatovat," řekl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček TV Nova.

 

Místa, kam prezident pojede, si Pražský hrad určuje sám. Třeba Jiří Čunek takovouto návštěvu coby hejtman ještě nezažil. Že by ji měl případně platit ze svého, ho překvapilo.

 

"Bral jsem to tak, že pokud prezident někam jede na návštěvu, tak si to platí sám," myslel si Jiří Čunek, hejtman Zlínského kraje.

 

 

To si ale nemyslí všichni hejtmani. Třeba šéfka Asociace krajů a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová to bere jako samozřejmost. "Pro mě, pokud přijede prezident do našeho kraje, je to pocta," řekla Vildumetzová televizi Nova.

 

Návštěv krajů absolvoval prezident 48. Většinu krajů navštívil čtyřikrát. Účet se vyšplhal na 17 milionů korun Náklady se liší, ale v průměru vyjde jedna cesta na 300 tisíc korun. Před čtyřmi lety vyšla prezidentská návštěva Ústecký kraj jen na něco málo přes 150 tisíc. Naopak nejvíce zaplatil v roce 2013 Středočeský kraj, kterého náklady vyšly na 678 tisíc korun.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

vbo, Ivan Berka TN.cz